PARTNER PORTALU
 • BGK

Apel w sprawie religii w szkole

 • PAP    25 października 2012 - 10:43
Apel w sprawie religii w szkole

Religia i etyka powinny zostać przywrócone do ramowego programu nauczania – uważa komisja wychowania katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, która apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.
„Wobec braku reakcji Ministerstwa Edukacji Narodowej na wielokrotne domaganie się przez Kościół przywrócenia zapisu sytuującego religię/etykę w ramowym planie nauczania, Komisja wyraziła niepokój o dalsze losy nauczania religii w szkole” – czytamy w komunikacie opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Episkopatu.

Komisja apeluje o wznowienie rozmów z przedstawicielami MEN. „Wbrew zapewnieniom MEN, z samorządów napływają sygnały, że umieszczenie religii jedynie w szkolnym, a nie w ramowym planie nauczania, zmienia jednak jej status i może skutkować np. próbami wprowadzania odpłatności za nauczanie religii. Liczne wyjaśnienia i komunikaty ze strony MEN w tej sprawie nie są dla samorządów wiążące, ponieważ w odróżnieniu od rozporządzeń nie są one aktami prawnymi” – głosi komunikat.

Czytaj też: MEN kolejny raz uspokaja, religia w szkołach bezpłatna

Podkreślono w nim, że komisja wychowania katolickiego z niepokojem odnotowała odkładanie w czasie decyzji MEN o możliwości zdawania egzaminu maturalnego z religii jako przedmiotu dodatkowego przez młodzież, która wyraża taki zamiar.

„Ze strony Kościoła zostały już dawno spełnione wszystkie formalne warunki włącznie z przeprowadzeniem pilotażu, co tym bardziej czyni niezrozumiałym brak pozytywnej decyzji ze strony ministerstwa. Sprawa jest pilna, ponieważ w obecnym roku szkolnym do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowa Podstawa Programowa, czego skutkiem będzie zdawanie matury według nowych zasad w 2015 roku. Ważnym argumentem za przyznaniem młodzieży prawa do zdawania matury z religii jest fakt prowadzenia na uczelniach publicznych studiów z teologii katolickiej” – czytamy w komunikacie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (12)

 • krzyciel, 2012-10-31 15:26:57

  @Gość Rzeczywiście - nie oczekuję dialogu z kościołem, bo dla państwa kościół to nie jest partner do dialogu. Kościół (obojętne jaki - niezależnie od wyznania) jest pewną instytucją społeczną, która z państwem nie ma nic wspólnego, poza tym, że jak każda inna instytucja społeczna winna przestrzegać... prawa. Gdzie tu i po co dialog? Jeżeli kościół chce uczyć religii - i chcą tego ridzice - niech kościół PŁACI szkole za wynajęcie sal. A katechetom płaci sam, a nie z budżetu państwa. A co kościół robi dobrego? Mniej więcej tyle, ile inne instytucje działające na podobnym polu. I żeby nie było wątpliwości - nie zabraniam lucziom wierzyć, ale mam dość finansowania ich wiary z budżetu wszystkich - i tych, którzy wierzą w coąś innego, jak też tych, którzy nie wierzą w nic poza tym, czego mogą doświawdczyć. PS. A lat mam wystarczająco dużo, by mieć własne zdanie. A jak ktoś w dyskusji musi sięgać po tego typu argumenty, to znać, że brakuje mu innych.  rozwiń
 • Karino, 2012-10-30 23:33:00

  Takiej sytuacji, czyli hołubienia facetów w czarnych kieckach winny jest parlament i rząd im najbardziej jest potrzebne kk dla własnych interesów, korzystają pośrednio z manipulowania przez KK wiernymi, którzy jak te barany pójdą do urn i zagłosują jak proboszcz im powie, a poza tym gdyby nie kazani...a księży i wołanie o miłosierdzie i przebaczanie bliźniemu - dawno w Polsce doszłoby do wojny domowej i dlatego podpisali konkordat, który daje KK ogromne przywileje, dużo większe niż w innych krajach.  rozwiń
 • Obywatelka , 2012-10-30 18:58:48

  Popieram. Ludzie biedni nie maja z czego żyć i nikt tego nie widzi . Co robią nasi posłowie czy tego nie widzą.Mnie przedłuża się wiek do emerytury a księża mają raj . Na urlop zdrowotny płatny, urlop wypoczynkowy płatny ,sale za darmo podatków nie płaca. czego jeszcze więcej można chci...eć. raj na ziemi a biedni i uczciwi ludzie niech pracują do śmierci. Ładnie to ?  rozwiń