PARTNER PORTALU
 • BGK

Apel ZMP do związkowców: Razem walczmy o pieniądze na podwyżki dla nauczycieli

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    12 marca 2018 - 12:30
Apel ZMP do związkowców: Razem walczmy o pieniądze na podwyżki dla nauczycieli
Od 1 kwietnia pensje nauczycieli mają wzrosnąć o ponad 5 proc. (fot. Shutterstock.com))

Związek Miast Polskich apeluje do oświatowych związków zawodowych, by razem z samorządami wyegzekwowały od rządu pieniądze na podwyżki. - My chcemy godziwie płacić nauczycielom, ale nie może być tak, że rząd zrzuci na samorządy część kosztów wzrostu płac - mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych ZMP.
 • Przedstawiciele samorządu chcą, by na najbliższym spotkaniu resort edukacji przedstawił szczegółowe zasady wyliczania kosztu podwyżek.
 • Zdaniem Marka Wójcika, podaną ostatnio kwotę błędnie wyliczono, nie uwzględnia prawdziwej liczby nauczycieli, których obejmie podwyżka. 
 • W efekcie część kosztów poniosą samorządy. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Związek Powiatów Polskich już to potwierdzają. 

Jak informuje przedstawiciel ZMP, w trakcie posiedzenia samorządom przedstawiono prezentację, z której wynika, że koszty wprowadzenia podwyżek tylko w tym roku (przy uwzględnieniu podwyżki 5,35 proc. od 1 kwietnia) wyniosą 1 mld 949 mln zł. Równocześnie resort przekazał, że całkowity wzrost subwencji oświatowej dla JST na 2018 rok w stosunku do 2017 wyniesie 1 mld 956 mln zł.

- Oznacza to, że na wszystkie pozapłacowe zadania oświatowe mamy 7 mln. To jakiś absurd - ostro komentuje Marek Wójcik. Przypomina, że w związku z reformą oświaty pojawiło się 4,5 tys. nowych oddziałów, które trzeba utrzymać. Jego zdaniem kwota podana przez MEN została zaniżona. Jak wyjaśnia przedstawiciel ZMP nie uwzględniono w niej wszystkich nauczycieli, na których samorządy powinny dostać dodatkowe środki. 

- Liczba nauczycieli, jaką przedstawił resort przy wyliczeniu podwyżek, jest inna, niż ta, jaką podał wcześniej. Dziś w szkołach samorządowych mamy prawie 590 tys. etatów nauczycielskich, natomiast MEN pokazało nam wyliczenia dla zaledwie 540 tys. nauczycieli. Przypominam, że dla samorządów 1 tys. nauczycieli w prawo lub w lewo oznacza 60-70 mln zł dodatkowych kosztów - zauważa Wójcik.

Jak mówi, matematyka zastosowana przez MEN nie zgadza się z faktami, a samorządy nie zgadzają się na to, by to tak wyglądało. - Chcemy prosić resort o to, aby na najbliższym posiedzeniu zespołu edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (wypada 20 marca) przedstawił nam szczegółowe dane. Bo ktoś się myli. Jeśli my, to prosimy o dane merytoryczne, z których będzie wynikało, gdzie popełniamy błąd - mówi. 

Czytaj więcej: Zarobki nauczycieli. 95 proc. niezadowolonych z podwyżek×
KOMENTARZE (3)

 • belferka, 2018-03-14 16:48:58

  Samorząd daje mi 50 zł brutto za wychowawstwo a teraz minister/tra (dobrze Mucho?) te "podwyżki". To jest obelga.
 • związkowiec, 2018-03-12 16:34:41

  Chcieliście mieć oświatę, by mieć więcej miejsc pracy dla krewnych i znajomych to o co teraz wam chodzi? I dlaczego związki zawodowe miałyby samorządowcom pomagać w egzekwowaniu pieniędzy od rządu? Jak kogoś zatrudniacie to też związkowców pytacie o zdanie???>
 • jancz, 2018-03-12 14:35:48

  Czegoś tu nie rozumiem - przybyło 4,5 tys. oddziałów i 590 tys. etatów wobec 540 tys. nauczycieli. A jeszcze pół roku temu był straszny wrzask, że oddziałów ubędzie i nauczycieli również. Nagle okazuje się, że prawda jest taka jak mówił rząd, a nie związkowcy i samorządy. Lament: Co oni biedni teraz... będą robić, że będą zwolnienia, przejścia na emerytury, będą łączone etaty w kilku szkołach, tak jakby w innych sektorach nie było zwolnień ani przejść na emerytury.  rozwiń