PARTNER PORTALU
  • BGK

Astro-bazy w szkołach i na makiecie

  • lk    24 grudnia 2010 - 10:45
Astro-bazy w szkołach i na makiecie

W 14 miejscowościach w Kujawsko – Pomorskiem trwa budowa "Astro-baz" czyli nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych.
Praktycznie gotowy jest już obiekt w Brodnicy, prace wykończeniowe trwają też w Rypinie, Unisławiu, Gniewkowie i Radziejowie. Model obserwatorium można też oglądać na ustawionej w uzędzie marszałkowskim w Toruniu ruchomej makiecie.

Makietę w skali 1:16 przygotowała na zlecenie urzędu marszałkowskiego firma Adgrape z Gostkowa pod Toruniem. Miniatura "Astro-bazy" jest podświetlana. Panel sterowania umożliwia automatyczne otwieranie i zamykanie włazu kopuły oraz obracanie platformy teleskopu.

Do wszystkich 14 szkół, przy których powstają obserwatoria dotarły już elementy wyposażenia obserwatoriów – automatyczny teleskop Meade LX 200 14, teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD. 

Budynki "Astro-baz" wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia jednej "Astro-bazy" to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

"Astro-bazy" będą działać na podobnej zasadzie jak "Orliki", które mimo, że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach korzystają z nich wszyscy mieszkańcy.

Czytaj też:

Teleskopy już czekają na "Astro-bazy" 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.