PARTNER PORTALU
  • BGK

Astrobaza w Brodnicy gotowa

  • wer/kujawsko-pomorskie.pl    21 listopada 2011 - 20:49
Astrobaza w Brodnicy gotowa

22 listopada odbędzie się uroczyste otwarcie Astrobazy Kopernik w Brodnicy. To już czwarta inauguracja takiego obserwatorium astronomicznego na Kujawach i Pomorzu.
W ramach realizowanego przez urząd marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim (oceń działania marszałka) powstaje w sumie 14 astrobaz.

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów.

W Brodnicy w obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14”. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie.

Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Levis, 2011-11-21 22:56:20

    Baza jest potrzebna a nadbudowa jeszcze bardziej!Jedno bez drugiego nie istnieje!