Astrobazy otwarte w wakacje

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl
  • 04-07-2011
  • drukuj
Można już zwiedzać Astrobazy Kopernik w Gniewkowie i w Radziejowie.
Astrobazy otwarte w wakacje

– Do udziału w spotkaniach będziemy zachęcać wypoczywające w naszym regionie grupy kolonijne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W astrobazie można obserwować planety, komety, galaktyki, a także zjawiska takie, jak zaćmienia Słońca lub Księżyca.

Inicjatorem i organizatorem zajęć w Radziejowie i Gniewkowie jest urząd marszałkowski. W Radziejowie w ich przygotowanie włączyły się również władze miasta.

Regularne spotkania potrwają przez dwa wakacyjne miesiące. Będą prowadzone przez lokalnych koordynatorów projektu astrobaza – opiekunów obserwatoriów – którzy od początku 2009 roku brali udział w specjalnych szkoleniach przygotowanych przez urząd marszałkowski.

Spotkania są organizowane dwa razy w tygodniu do końca sierpnia: w Gniewkowie w środy i piątki (od godziny 20), w Radziejowie we wtorki i czwartki (w lipcu od godziny 21, a w sierpniu od godziny 20.30).

Budowa astrobaz dobiega końca. Wszystkie mają być gotowe do końca września, a szkoły i samorządy lokalne przygotowują się do rozpoczęcia pracy obserwatoriów.

Prowadzą też rozmowy z innymi placówkami na temat współpracy i możliwości korzystania z astrobaz. Szkoła w Radziejowie nawiązała współpracę między innymi z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową we Włocławku.

– Czternaście rozsianych po całym regionie astrobaz już jesienią stworzy sieć współpracujących ze sobą obserwatoriów, które w tym samym czasie będą mogły prowadzić wspólne obserwacje jednego obiektu. Na tej samej zasadzie współpracują radioteleskopy z całego świata – mówi Wiesław Skórzyński z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE