PARTNER PORTALU
  • BGK

Astronomiczna szkoła w Rypinie

  • JL    8 lutego 2010 - 09:22

Zespół Szkół Miejskich w Rypinie zmieni się w kosmiczną szkołę. Przedsięwzięcie ma towarzyszyć budowie powstającego w ramach programu „Astro-baza” nowoczesnego obserwatorium astronomicznego.
Program „Astro-baza” to autorski pomysł samorządu województwa. Zakłada budowę obserwatoriów astronomicznych w 14 miejscowościach regionu. Budowa budynku oraz zakup wyposażenia pochłonie około 200 tys. zł, z czego 65 proc. stanowi dotacja z „Regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego.

W związku z budową obserwatorium władze Rypina opracowały projekt rewitalizacji i adaptacji gmachu Zespołu Szkół Miejskich oraz terenu wokół niego. Na ścianach oraz dachu budynku pojawią się konstrukcje przedstawiające m.in. układ słoneczny i znaki zodiaku. Szkoła dostanie nowe ogrodzenie. Na dziedzińcu znajdzie się zegar słoneczny.

Powstanie też „Ogród doświadczeń”, czyli ścieżka edukacyjna ze stanowiskami, na których będzie można przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska związane z fizyką, astronomią, geografią i biologią. W szkole znajdzie się też orbitarium, wyposażona w sprzęt multimedialny sala dydaktyczna, zaplecze dla nauczycieli oraz sala wystawowa poświęcona astronomii i jej osiągnięciom.

Centrum fizyczno-astronomiczne będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.