PARTNER PORTALU
  • BGK

Astronomiczny projekt na skalę światową

  • JL    19 stycznia 2010 - 09:36
Astronomiczny projekt na skalę światową

Wkrótce uczniowie województwa kujawsko-pomorskiego zobaczą gwiazdy z bliska. W regionie powstaną Astro-bazy. Samorząd realizuje projekt wyjątkowy na skalę światową.
Projekt „Astro-baz”, autorski pomysł samorządu województwa, zakłada wybudowanie nowoczesnych, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Młodzież szkolna będzie przyglądać się gwiazdom i rozwijać swe astronomiczne zainteresowania.

Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego inicjatywa jest wyjątkowa nie tylko na skalę Polski, ale też świata.

W trakcie realizacji pierwszej edycji projektu „Astro-bazy” powstaną w 14 miejscowościach: Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Gniewkowie, Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Radziejowie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej i w Żninie.

Wszędzie tam pojawią się identyczne trzykondygnacyjne obserwatoria. Znajdą się w nich m.in. sterownia ze stanowiskami komputerowymi, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą zmieści się jednocześnie do 12 osób.

Budowa jednego obserwatorium i jego wyposażenie kosztuje około 200 tys. zł, z czego 65 proc. finansuje „Regionalny program operacyjny województwa kujawsko-pomorskiego.

Województwo wydaje się idealnym miejscem na realizację takiego pomysłu. Toruń to przecież miasto Mikołaja Kopernika, w Piwnicach działa obserwatorium astronomiczne, a miejskie planetarium jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: