PARTNER PORTALU
  • BGK

Ataki terrorystyczne, Kraków: Radni chcą edukacji na wypadek zamachów

  • PAP/AT    24 marca 2016 - 14:33
Ataki terrorystyczne, Kraków: Radni chcą edukacji na wypadek zamachów
Projekt edukacji antyterrorystycznej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych przygotowała Młodzieżowa Rada Krakowa (fot.krakow.pl/Tomasz Stankiewicz)

• W związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym radni PiS w Krakowie proponują edukację antyterrorystyczną.
• Zakłada ona szkolenia na temat zachowania w przypadku zagrożenia lub ataku terrorystycznego dla uczniów.
• Proponują także edukację antyterrorystyczną podczas imprez masowych lub poprzez nośniki w autobusach i tramwajach.
Według nich, przydatny byłby również "kieszonkowy pakiet bezpieczeństwa", wydrukowany w formie broszury lub na karcie plastikowej z procedurami jak zachować się w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

"Projekt, który chcemy przedłożyć pod obrady RMK to uchwała kierunkowa, która ma na celu wyznaczenie działań prezydenta Krakowa zmierzających do podniesienia świadomości mieszkańców, jak zachować się w sytuacji, gdyby ktoś z nas stał się ofiarą, świadkiem czy uczestnikiem zamachu terrorystycznego. Mam wrażenie, że jako mieszkańcy nie jesteśmy do tego przygotowani" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej radny Łukasz Słoniowski (PiS).

"Nasze propozycje to szkolenia, treningi w szkole, edukacja podczas imprez masowych poprzez filmy wyświetlane w przerwach, a także wykorzystanie nośników w autobusach i tramwajach do szkoleń" - powiedział radny. "Nie chcemy poszerzać kompetencji samorządu do walki z terroryzmem, bo to jest kompetencja państwa. Wiem, że miasto jest dobrze przygotowane, mamy procedury na wypadek niebezpieczeństwa, służb miejskie działają właściwie. Chcemy tylko, żeby mieszkańcy mogli też być przygotowani na takie sytuacje" - podkreślił Słoniowski.

Czytaj też: Przez zamachy odwołają Światowe Dni Młodzieży?

Zdaniem radnego Michała Drewnickiego, proponowane rozwiązania mogłyby znaleźć się w ramach obowiązującego w Krakowie programu "Bezpieczny Kraków", mającego za zadanie podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

"Uważam, że program Bezpieczny Kraków należałoby dostosować do bieżących zagrożeń. Zamiast np. rozdawania opasek odblaskowych można rozdawać broszurkę lub kartę plastikową, na której znalazłyby się informacje, jak rozpoznać i jak reagować na zagrożenie terrorystyczne. Wszędzie są broszurki przeciwpożarowe, natomiast nigdzie nie ma informacji na temat postępowania w przypadku terroryzmu" - podkreślił radny.

"Głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy wiedzieli jak reagować na takie zagrożenia. Sądzę, że taki kieszonkowy pakiet bezpieczeństwa spełniłby swoje zadanie" - dodał Drewnicki.

Jak poinformowali radni, założenia programu były już miesiąc wcześniej dyskutowane podczas obrad komisji edukacji RMK. Projekt edukacji antyterrorystycznej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych przygotowała Młodzieżowa Rada Krakowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • obywatel gminy, 2016-04-11 14:50:56

    A ja myślałem, że wystarczy kupić kredki i po problemie z terroryzmem.
  • Komuflasz, 2016-03-24 22:03:01

    I będą tak bekać jeden przez drugiego i smalone duby opowiadać o jakichś instrukcjach na plastikowych identyfikatorach na szyi! A żadnemu do łba nie przyjdzie, że społeczeństwo polskie jest całkowicie bezbronne, rozbrojone i pozbawione przez bolszewickie (w tym obecne) władze podstawowego prawa - pr...awa do obrony!!! Ta rachityczna władza a zwłaszcza poprzednia skorumpowanych darmozjadów i pospolitych idiotów nie jest w stanie zapewnić Polakom bezpieczeństwa!!! Polacy powinni mieć prawo do posiadania broni palnej aby mogli się we własnym kraju bronić przed najeźdźcą, którego nam narzucają inne państwa!!! Polacy muszą uczyć się strzelać, samoobrony sztuki wojskowej a nie słuchać kolejnego paralityka umysłowego i jego pijanych wynurzeń!!! Prawo do posiadania broni jest jedynym skutecznym sposobem na nieudolność władzy i służb państwowych!!! A co się tyczy owych instrukcji zachowania na wypadek aktu terroryzmu, to powinny być wydrukowane wielkimi literami na wielkiej płachcie plastiku, żeby były widoczne z daleka i w dodatku w języku arabskim!!! Jak arab przeczyta jaki to Polak jest wyszkolony na wypadek ... to się przestraszy i ucieknie!!!  rozwiń