PARTNER PORTALU
  • BGK

Awantura o przedszkola

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 maja 2011 - 06:37
Awantura o przedszkola

Resort finansów nie chce dać pieniędzy na subwencje do miejsc w przedszkolach dla pięciolatków. Napięte budżety gmin tego nie wytrzymają. Zagrożony jest też pomysł MEN upowszechnienia edukacji najmłodszych.
Przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma systemu oświaty natrafiła na opór w rządzie. Ministerstwo Finansów nie zgadza się na dotowanie z budżetu gminnych przedszkoli, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sprzeciwia się sposobowi likwidacji kuratorów i przekazaniu ich obowiązków wojewodom – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort edukacji chce, aby od września 2014 r. samorządy gwarantowały miejsce w przedszkolu nie tylko pięcio-, lecz także czterolatkom. W zamian mają dostać pieniądze z budżetu. Najpierw od 2014 r. za pięciolatki, później, od 2016 r., także za czterolatki. Docelowo ma to kosztować ponad 2 mld zł rocznie. To rewolucyjna zmiana. Obecnie gminy nie dostają z budżetu na przedszkola ani grosza.

Na taki scenariusz nie zgadza się minister Jacek Rostowski. Jest skłonny sfinansować jedynie edukację czterolatków. Uważa, że nie ma sensu płacić na edukację pięciolatków, bo tak czy inaczej trafią one obowiązkowo od września tego roku do przedszkoli. Prawdopodobnie spór będzie musiał rozstrzygnąć premier.

Czytaj też: Uciec przed Rostowskim

Gminy postawą Jacka Rostowskiego są oburzone. Od lat domagają się wsparcia finansowego na przedszkola. Nie zgadzają się z tłumaczeniem resortu, który wskazuje, że dostaną dodatkowe pieniądze na sześcioletnich uczniów, którzy za rok trafią do szkół.

Samorządy krytykują też brak odwagi resortu edukacji. Dużym ułatwieniem w tworzeniu przedszkoli byłoby uelastycznienie sposobu zatrudniania tam nauczycieli. Dziś o czasie ich pracy i płacy za wójtów decyduje Karta nauczyciela. Zmiana tego stanu rzeczy pomogłaby w tworzeniu kolejnych miejsc w przedszkolach – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Batalia z Rostowskim o rozwój Polski

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.