PARTNER PORTALU
  • BGK

Bajki wspierające rozwój dzieci w przedszkolach

  • PAP    8 października 2012 - 15:57
Bajki wspierające rozwój dzieci w przedszkolach

Bajki o niezrozumieniu i poczuciu odpowiedzialności są czytane przedszkolakom z Sosnowca w ramach zainaugurowanego w poniedziałek pilotażowego projektu "Kraina świetlików". Jego celem jest m.in. przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz wspieranie rozwoju dzieci.
"Kraina świetlików" jest projektem profilaktycznym realizowanym przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Objęto nim 120 dzieci pięcioletnich dzieci w pięciu przedszkolach. Skierowany jest także do rodziców i pracowników przedszkoli.

Celem projektu jest wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, uświadomienie rodzicom różnych aspektów rozwoju dziecka.

Najważniejszym elementem realizowanego projektu jest bajka i jej terapeutyczne oddziaływanie. Jak poinformował pomysłodawca kampanii Adrian Drdzeń z sosnowieckiego urzędu, zgodnie z pomysłem, z pomocą bajek dzieci będą doświadczać "różnych sytuacji i różnych emocji", z którymi będą mogły się utożsamiać. Po zapoznaniu się z bajką będą miały możliwość podzielić się swoimi emocjami w trakcie rozmowy z pedagogami.

Na potrzeby projektu terapeuci napisali 20 bajek, z czego w projekcie wykorzystano sześć. Są to m.in. bajka o poczuciu odpowiedzialności - pt. "Grzbiet konia", o potrzebie ratunku - pt. "Uwięziona czarownica", o niezrozumieniu sytuacji - pt. "Wyciągnięte ręce".

W trakcie trwania projektu rodzice dzieci będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach umiejętności rodzicielskich. Będą one cyklem spotkań, podczas których rodzice zdobędą wiedzę na temat rozwoju dziecka oraz nabędą umiejętności, które pozwolą im radzić sobie z wychowywaniem dziecka.

Program jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Będzie realizowany do końca roku. Na jego podstawie powstanie podręcznik metodyczny opisujący różne zachowania dzieci, z którego będą mogli korzystać także rodzice z innych miast. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.