PARTNER PORTALU
 • BGK

Bariera językowa utrudnia cudzoziemskim dzieciom naukę w polskich szkołach

 • PAP    19 lutego 2014 - 13:46
Bariera językowa utrudnia cudzoziemskim dzieciom naukę w polskich szkołach

- Bariera językowa najbardziej utrudnia cudzoziemskim dzieciom naukę w polskich szkołach - takie wnioski płyną z raportu RPO; potwierdzają je doświadczenia nauczycieli. Ich zdaniem warto umożliwić dzieciom naukę języka, zanim zaczną uczyć się innych przedmiotów.
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja "Małoletni cudzoziemcy w polskim systemie oświaty - prawo i praktyka". Punktem wyjścia do dyskusji był raport RPO "Realizacja prawa małoletnich cudzoziemców do edukacji".

Raport przygotowano na podstawie wizytacji przeprowadzonych przez pracowników Biura RPO w ośrodkach dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, a także ośrodkach strzeżonych oraz w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Jak podkreślił Łukasz Kosiedowski z Biura RPO, w przypadku dzieci w ośrodkach otwartych prawo zapewnia mechanizmy umożliwiające edukację, choć w kilku aspektach potrzebne są korekty. Warte rozważenia jest np. organizowanie nauki języka polskiego w przedszkolach prowadzonych w ośrodkach. "Czarną dziurą" jest edukacja w ośrodkach strzeżonych, gdzie trafiają cudzoziemcy czekający na wydalenie z Polski. Tam realizacja prawa do nauki zależy tylko od operatywności i dobrych chęci pracowników ośrodków, gmin i okolicznych szkół. W ocenie RPO uzasadnia to wielokrotnie zgłaszany postulat wprowadzenia ustawowego zakazu umieszczania dzieci i ich opiekunów w ośrodkach strzeżonych.

W raporcie zwrócono też uwagę na to, że nie wszystkie dzieci realizowały obowiązek szkolny, część szkół nie przyjmowała np. uczniów, którzy przyjeżdżali do ośrodków pod koniec roku szkolnego, czasem to ośrodek opóźniał zapisanie dzieci do szkoły (np. posyłał je do szkół dopiero po ok. 2-tygodniowym okresie adaptacyjnym). Jednak wszystkie dzieci, które zostały zapisane do szkół, w zasadzie bez przeszkód mogły obowiązek szkolny realizować.

Dyrektorka Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej Elżbieta Mieszkowska także wskazywała, że największym utrudnieniem w pracy z cudzoziemskimi uczniami jest bariera językowa. Jak mówiła, w łatwiejszej sytuacji są dzieci z kręgu rosyjskojęzycznego - łatwiej im porozumieć się z nauczycielami, szybciej też uczą się polskiego. Trudniej mają uczniowie np. z Somalii czy Erytrei. Jej zdaniem należałoby umożliwić dzieciom przez pewien czas naukę wyłącznie języka polskiego, bez innych przedmiotów. Obecnie nauka polskiego prowadzona jest równolegle z innymi zajęciami.

Zwróciła też uwagę, że choć dzieci cudzoziemskie mogą korzystać z zajęć dodatkowych, są często przeciążone nauką - normalne lekcje, dodatkowe godziny polskiego i zajęcia wyrównawcze to dla nich duże obciążenie.

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej Marta Cybulska-Demczuk mówiła o trudnościach, jakie napotykają nauczyciele z jej szkoły prowadzący zajęcia w ośrodku strzeżonym. Podkreśliła, że w placówkach takich jest bardzo duża rotacja, cudzoziemcy nie przebywają w nich dłużej niż pół roku. Nauczyciele prowadzą tam nauczanie indywidualne i wdrażają autorskie, przygotowane przez siebie programy, ale nie jest to łatwe zadanie.

"Uczymy polskiego, podstaw matematyki, przyrody, organizujemy zajęcia plastyczne, a także okolicznościowe, np. choinkę. Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców i dzieci" - mówiła.

Płk Andrzej Jakubaszek z Komendy Głównej Straży Granicznej przypomniał, ze w tego typu ośrodkach są osoby, które czekają na powrót do kraju pochodzenia, ich pobyt w Polsce jest doraźny, z perspektywą, że nigdy tu nie wrócą. "Niestety dla większości cudzoziemców jesteśmy przystankiem, a nie krajem docelowym. To przekłada się też na podejście do edukacji dzieci" - mówił.

Podkreślił, że SG robi wszystko, by realizacja prawa do edukacji w strzeżonych ośrodkach była możliwa. Przypomniał, że rolą SG jest jedynie umożliwienie organizacji zajęć, a nie zastępowanie nauczycieli. Ale - jak dodał - wśród pracowników ośrodków są osoby wspomagające ten proces - z przygotowaniem lingwistycznym i pedagogicznym, nienoszące mundurów, które starają się organizować dzieciom czas wolny tak, by jak najwięcej skorzystały podczas pobytu w naszym kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.