PARTNER PORTALU
 • BGK

Beata Szydło: Pytanie, czy strajk w szkołach kosztem uczniów jest dobrym rozwiązaniem?

 • PAP/AT    31 marca 2017 - 09:00
Beata Szydło: Pytanie, czy strajk w szkołach kosztem uczniów jest dobrym rozwiązaniem?
Premier podkreśliła, że rząd nie jest stroną protestu (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

Nie można realizować postulatów politycznych kosztem dzieci - powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się do strajku pracowników oświaty, który zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Mam nadzieję, że strajk nie będzie ingerował w normalne funkcjonowanie szkół - zaznaczyła Szydło.

Premier podkreśliła, że "rząd nie jest stroną protestu".

"Dlatego, że zgodnie z orzeczeniem TK administracja państwowa nie może ingerować w funkcjonowanie i relacje między jednostkami samorządowymi, czyli organami prowadzącymi szkół, a instytucjami oświatowymi, których organami założycielskimi są samorządy" - dodała Szydło.

Odnosząc się do postulatów ZNP, premier mówiła, że nie widzi "powodów do strajku", bo jeśli stoją za nim oczekiwania finansowe nauczycieli, to minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała, że przedstawi w najbliższych dniach propozycje podwyżek dla nauczycieli i są na to zapewnione środki finansowe.

Szydło podkreśliła, że jest "przeciwnikiem karania nauczycieli", a "związki zawodowe mają prawo do strajku".

"Pytanie jest tylko takie, czy strajk w placówkach oświatowych kosztem uczniów, kosztem dzieci, jest dobrym rozwiązaniem" - powiedziała premier.

W piątek (31 marca) będą strajkować szkoły i przedszkola we wszystkich 16 województwach, w większości w godzinach: 7.30-15.30. Protest będzie polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy.

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty Zarząd Główny ZNP podjął na początku marca. Związek domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • obs1248, 2017-03-31 16:26:12

  Rząd realizuje obietnice wyborcze ! CHWAŁA WAM za to !!!!
 • emeryt, 2017-03-31 16:23:31

  Z zawodu jestem nauczycielem ze starej "pedy". Moi podopieczni ze szkoły ćwiczeń osiągnęli sukces. Dzisiejsi magistrowie nie mają podstawowej wiedzy z żadnej dziedziny."...Takie będą rzeczypospolite....".W szkolnictwie pracują -w zasadniczej większości-obiboki i nieuki bez inicja......  rozwiń