PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą dopasowywać umiejętności uczniów do oczekiwań pracodawców

  • pt/pap    2 września 2016 - 11:17
Będą dopasowywać umiejętności uczniów do oczekiwań pracodawców
Intencją pomysłodawców projektu jest dopasowanie umiejętności absolwentów szkół i uczelni do wymagań pracodawców (fot.ZS nr 101 w Poznaniu

Kosztem blisko 7,2 mln zł, w ciągu najbliższych trzech lat prawie pół tysiąca uczniów z woj. śląskiego weźmie udział w stażach i szkoleniach, służących dopasowaniu ich umiejętności do oczekiwań przyszłych pracodawców. Szkoleni będą też nauczyciele kształcenia zawodowego.
Przedsięwzięcie to kolejna inicjatywa Regionalnej Sieci K2 (Kariera i Kompetencje), stworzonej m.in. przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE) oraz Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

Pierwszą były uruchamiane w tym roku na Politechnice Śląskiej studia dualne, których program łączy teorię z praktyczną nauką zawodu. Nowy projekt adresowany jest do uczniów i nauczycieli szkolnictwa zawodowego.

Prezes KSSE Piotr Wojaczek ocenia, że przedsięwzięcie przyniesie korzyści zarówno uczniom, jak i ich potencjalnym pracodawcom, u których młodzi ludzie będą odbywać praktyki i staże.

"Dla uczniów będzie to okazja, by - niejednokrotnie po raz pierwszy - zetknąć się z rynkiem pracy. Z kolei nasi inwestorzy będą mogli zaprezentować swoje wymagania względem pracowników, lecz równocześnie pomogą uczestnikom je spełnić. Po ukończeniu nauki młodzi ludzie będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami rynku pracy, który obecnie oferuje dużo możliwości, lecz jednocześnie wymaga coraz większej specjalizacji" - powiedział Wojaczek, według którego dzięki programowi absolwenci łatwiej odnajdą się na rynku pracy.

Kariera i kompetencja

Projekt pod nazwą "Kariera i kompetencje - zwiększenie dopasowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w oparciu o sieć K2 w subregionie centralnym woj. śląskiego" jest współfinansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Obejmie w sumie 456 uczniów (dla 231 z nich zapewniono staże u pracodawców) oraz 83 nauczycieli z 11 śląskich szkół i placówek kształcenia zawodowego w regionie.

Z zaplanowanych w ramach przedsięwzięcia działań skorzystają szkoły w powiatach pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim, Bytomiu oraz gminie Pawłowice.

Przewidziano m.in. organizację wizyt studyjnych, zajęć pozalekcyjnych, certyfikowanych kursów, szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, a także staże i praktyki u pracodawców (wraz ze stypendiami na ten cel) oraz indywidualne diagnozy predyspozycji zawodowych uczniów. Doposażone będą szkolne pracownie. Dla nauczycieli przewidziano kursy, praktyki i studia podyplomowe.

Dualny program kształcenia

Intencją pomysłodawców projektu jest dopasowanie umiejętności absolwentów szkół i uczelni do wymagań pracodawców - w pierwszym rzędzie tych działających w katowickiej SSE. Chodzi o tzw. dualny program kształcenia, który ma dostosować kompetencje młodych pracowników do potrzeb inwestorów, zapewniając, by już w okresie nauki w szkole czy studiów konfrontowali zdobywaną w salach wykładowych wiedzę z praktycznymi rozwiązaniami inżynierskimi w firmach.

Od października studia dualne na nowym kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o profilu praktycznym uruchomi Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej. Praktyczną stronę kształcenia zapewnią uczestniczące w programie globalne firmy sektora automotive, działające w KSSE i poza nią, np. Tenneco Automotive Polska, Nexteer Automotive Poland, Electropoli Poland, czy Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal.

Dopływ na rynek pracy osób wykształconych zgodnie z oczekiwaniami inwestorów ma zapewnić inicjatywa "Talenty Inżynierskie Sieci K2", realizowana w ramach rozwijanej od marca ubiegłego roku Regionalnej Sieci K2 - Kariera i Kompetencje. Teraz sieć rozpoczyna kolejny projekt, adresowany do uczniów i nauczycieli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.