PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą klasy z dodatkowym ukraińskim w szkole

  • PAP    3 czerwca 2011 - 10:16
Będą klasy z dodatkowym ukraińskim w szkole

W zespole szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim od września będą trzy klasy z dodatkową nauką języka ukraińskiego.
Władze samorządowe doszły w tej sprawie do porozumienia ze Związkiem Ukraińców Podlasia, który o utworzenie klas zabiegał.

Dyrektor szkoły Irena Zinkiewicz poinformowała w piątek, że doszło do spotkania zainteresowanych stron: przedstawicieli związku, władz miasta i dyrekcji szkoły. Ustalono, że powstaną trzy klasy z dodatkową nauką języka ukraińskiego, czyli tak, jak chciał związek.

W pierwszej klasie podstawówki klasa będzie liczyła 24-26 dzieci, w czwartej klasie podstawówki – 12 dzieci, zaś w pierwszej klasie gimnazjum – 19. W tej ostatniej Związek proponował wcześniej klasę 11-osobową, ale doszło do kompromisu i dzieci będzie więcej, czyli dyrekcja szkoły może „dobrać” tam więcej uczniów.

„Podpisaliśmy protokół uzgodnień. Czekamy jeszcze na oficjalne podpisanie arkusza organizacyjnego szkoły na nowy rok szkolny” – powiedział przewodniczący Związku Ukraińców Podlasia, dr Andrzej Artemiuk.

Zinkiewicz dodała, że utworzenie takich klas pozwoli lepiej integrować dzieci uczące się ukraińskiego, a także wpłynie na lepszą organizację życia szkoły, bo lekcje tego języka w tych klasach mogą być zaplanowane w ciągu lekcyjnym, a nie przed czy po innych lekcjach, jak ma to miejsce w tzw. grupach międzyoddziałowych.

„W gimnazjum był z tym problem, bo lekcje były bardzo późno. Wiadomo, że uczniowie są zmęczeni, więc i efektywność nauki nie była najwyższa” – powiedziała Zinkiewicz.

W tym roku szkolnym w bielskim zespole szkół języka ukraińskiego uczy się – w podstawówce i gimnazjum – blisko 130 dzieci, spośród ponad 700.

O utworzenie klas z dodatkową nauką języka ukraińskiego zabiegał Związek Ukraińców Podlasia. Jeszcze kilka dni temu władze Bielska Podlaskiego tłumaczyły, że dzieci jest za mało na odrębne klasy i że samorządu na to nie stać.

Odpierały też argument organizacji, że obowiązujące w Polsce prawo gwarantuje mniejszościom narodowym możliwość utworzenia takich klas z dodatkową nauką ich języka, gdy dzieci jest więcej, niż siedmioro.

Argumenty Związku popierało m.in. i MSWiA oraz kuratorium oświaty w Białymstoku przyznając, że w świetle obowiązującego prawa rodzice uczniów i Związek mają prawo domagać się utworzenia oddziałów z dodatkową nauką ukraińskiego, bo liczba dzieci zgłoszonych do każdego z nich była większa niż siedem.

Związek uważał też za „niezrozumiałe” przywoływanie przez władze Bielska Podlaskiego argumentów finansowych przeciwko tworzeniu takich klas, gdyż – jak napisali w oświadczeniu wydanym kilka dni temu – nauczanie języka mniejszości narodowej związane jest ze zwiększeniem subwencji oświatowej otrzymywanej przez miasto na każdego ucznia uczącego się takiego języka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.