PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą mieli pomnik znanego przyrodnika

  • PAP    11 lipca 2011 - 16:35

W Gorzowie stanie pomnik znanego polskiego przyrodnika, literata i prekursora ochrony przyrody Włodzimierza Korsaka. Jego odsłonięcie jest planowane na 23 września - w rocznicę śmierci Korsaka, który przez wiele lat był związany z tym miastem.
Projekt pomnika, który zostanie odlany z brązu, wykonał artysta Andrzej Moskaluk. Rzeźba jest obecnie w odlewni. Przedstawia przyrodnika ubranego w myśliwski strój, siedzącego na trójnogu. Włodzimierz Korsak trzyma w rękach lornetkę, a obok niego siedzi pies myśliwski.

Postać przyrodnika będzie naturalnych rozmiarów i znajdzie się w Parku Górczyńskim w Gorzowie, nieopodal fontanny.

Zaangażowani w to przedsięwzięcie leśnicy zapowiedzieli wykonanie w sąsiedztwie pomnika wielu nasadzeń, by po wielu latach jego otoczenie przypominało, że Włodzimierz Korsak przez całe życie był związany z lasem i przyrodą.

Pomnik powstaje dzięki zaangażowaniu myśliwych, leśników i lokalnych przedsiębiorców. Idea jego budowy zrodziła się kilka miesięcy temu. Przewodniczącym Honorowego Komitetu Budowy Pomnika Włodzimierza Korsaka jest wicewojewoda lubuski Jan Świrepo. Jak powiedział na zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej, projekt pomnika spodobał się rodzinie Włodzimierza Korsaka, a wnuk przyrodnika stwierdził, że właśnie tak pamięta dziadka.

Włodzimierz Korsak był przyrodnikiem, myśliwym, literatem, malarzem i rysownikiem, oraz fotografikiem. Angażował się także w życie społeczne i kulturalne oraz wychowanie młodzieży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.