PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą polsko-niemieckie podręczniki

  • PAP    20 grudnia 2011 - 16:00
Będą polsko-niemieckie podręczniki

Wspólny podręcznik polsko-niemiecki do historii powinien trafić do uczniów w 2014 lub 2015 r. Wybrany już został polski wydawca podręcznika będzie nim Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne - poinformował we wtorek wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki.
- Wstępny harmonogram zakłada, że podręcznik trafi do uczniów 2014 r. lub 2015 r. Uzależnione jest to od tego, kiedy pojawi się wydawnictwo niemieckie, jako część polsko-niemieckiego tandemu wydawniczego - powiedział Sielatycki na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Młodzieży. Według niego, strona niemiecka ma wybrać wydawcę podręcznika do końca stycznia 2012 r.

Z inicjatywą opracowania wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii wystąpił w styczniu 2008 roku ówczesny szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. Ze strony polskiej propozycję poparli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister edukacji Katarzyna Hall.

W grudniu ub.r. gotowe były zalecenia, czyli to dokument z wytycznymi do pisania wspólnego podręcznika, zawierającego najważniejsze zagadnienia europejskiej i światowej historii, ukazane ze wspólnej polsko-niemieckiej perspektywy. Są one efektem pracy grupy 30 ekspertów historyków i dydaktyków z obu krajów.

Wspólny podręcznik do historii w Polsce ma objąć całość zagadnień od prehistorii i starożytności do XX wieku włącznie. Adresowany ma być do uczniów gimnazjów i pierwszej klasy szkół ponadgimnazjalnych, natomiast w Niemczech dla uczniów różnych typów szkół ponadpodstawowych.

Polskie i niemieckie wydanie podręcznika będzie różnić się jedynie wersją językową, natomiast treść, struktura i szata graficzna będą identyczne. Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia, podręcznik ma być opublikowany przez polsko-niemiecki tandem wydawniczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.