PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie 140 nowych miejsc w żłobkach

  • PAP    19 lipca 2011 - 18:28
Będzie 140 nowych miejsc w żłobkach

Wojewoda warmińsko-mazurski podpisał we wtorek porozumienie z samorządami, dzięki któremu w regionie przybędzie 140 miejsc w żłobkach - poinformowała rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek.
Pieniądze w ramach rządowego programu "Maluch" otrzymają gminy Elbląg, Kętrzyn, Mikołajki, Ełk i Orzysz. W sumie będzie to blisko 600 tys zł.

"Najwięcej nowych miejsc żłobkowych, bo 50, powstanie w gminie Elbląg, w Kętrzynie przybędzie ich 30. Po 25 miejsc utworzą gminy Mikołajki i Ełk. W gminie Orzysz powstanie 13 takich miejsc" - powiedziała Wrotek.

Czytaj też: Kolejne dotacje dla „Malucha”

Żeby zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach w Elblągu zostanie przebudowany budynek przy ul. Chopina 10 (za prawie 240 tys zł), a w Mikołajkach za 120 tys. zł zostaną wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby żłobka pomieszczenia w budynku Zespołu Oświatowego. W Ełku rozbudowany zostanie żłobek przy ul. Pięknej 20, podobnie będzie w Kętrzynie, gdzie w istniejącej placówce zostanie utworzona kolejna grupa dla maluchów. W Orzyszu 13 miejsc żłobkowych zostanie utworzonych przy istniejącym przedszkolu "Niezapominajka".

"Mam nadzieję, że dzięki tym miejscom w żłobkach rodzice będą mogli realizować się zawodowo" - powiedział wojewoda Marian Podziewski.

"Maluch" to program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (w wyjątkowych sytuacjach do lat 4). Głównymi celami programu są: poprawa standardów funkcjonowania, dostosowanie placówek do potrzeb lokalnej społeczności oraz umożliwienie rodzicom i opiekunom podjęcie aktywności zawodowej. W całej Polsce rozdysponowano dotychczas 15 mln zł - do podziału pozostało jeszcze 25 mln zł.

Łącznie w latach 2011-2013 na realizację programu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło 190 mln zł, co ma pomóc w utworzeniu 42 tys. miejsc dla najmłodszych dzieci w placówkach w całym kraju.

W kolejnych dwóch latach trwania programu województwo warmińsko-mazurskie będzie mogło rozdysponować odpowiednio 60 i 90 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.