PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie 15 kolejnych centrów nauk?

  • PAP    7 marca 2012 - 12:25
Będzie 15 kolejnych centrów nauk?

Chcemy, by w Polsce powstało jeszcze co najmniej piętnaście centrów nauk – powiedziała w środę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.
Taką deklarację minister nauki złożyła podczas inauguracji dwudniowej konferencji „Interakcja – Integracja”, zorganizowanej w CNK. Bierze w niej udział blisko 150 pracowników centrów nauki i twórców wystaw interaktywnych z całej Polski.

Czytaj też: Po sukcesie Kopernika – rozbudową centrów nauki zainteresowały się inne miasta

„Centrum Nauki Kopernik często zastępuje edukację szkolną. Pomaga dzieciom w przekraczaniu granic wyobraźni, w tym, by zadawały pytania i znajdowały na nie odpowiedzi w przeprowadzanych doświadczeniach. Szkoły, które zrutynizowały programy nauczania uczą dzieci formułek i nie zawsze starają się wesprzeć potrzebę zrozumienia świata” – oceniła minister Kudrycka.

Zapowiedziała, że rząd chciałby, aby w Polsce powstawało więcej centrów podobnych do warszawskiego „Kopernika” – co najmniej jeszcze piętnaście. Już prowadzone są prace nad rozpisaniem konkursów na nowe placówki tego typu. Minister zastrzegła jednak, że ich zrealizowanie będzie możliwe dopiero w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

„Nowe centra nauki nie muszą być takie, jak Centrum Nauki Kopernik. Chcemy, by wykorzystywały specyfikę danego regionu i miejsca” – podkreśliła szefowa resortu nauki. Jej zdaniem nowe placówki tego typu powinny powstać przy współpracy i zaangażowaniu lokalnych społeczności i samorządów. „Rząd mógłby zaangażować od 50 do 70 milionów złotych finansując ekspozycje” – dodała.

W rozpisanych konkursach mogłyby uczestniczyć nie tylko nowe placówki, ale także takie, które chcą rozwinąć swoja działalność. Konkursy będą również umożliwiały zabezpieczenie środków na funkcjonowanie danej inicjatywy.

Jak powiedział dyrektor CNK Robert Firmhofer w ostatnich latach w społeczeństwie dostrzeżono potrzebę tworzenia nowych centrów nauki. „Tworzymy coś w rodzaju nowej tkanki w społeczeństwie, tworzymy przestrzeń, w której można dyskutować w sposób bezpieczny, bo oparty o fakty naukowe” – podkreślił.

Wśród gości konferencji „Interakcja – Integracja” znaleźli się przedstawiciele już działających centrów nauki, placówek właśnie powstających, a także pasjonaci zabiegający o stworzenie podobnych miejsc. Podczas dyskusji panelowych i warsztatów tworzenia eksponatów każdy z gości będzie mógł zaprezentować swoją działalność, wymienić się doświadczeniami, pomysłami, problemami.

Uczestnicy konferencji wezmą też udział w debacie na temat społecznej roli centrów nauki, dowiedzą się też, jak stworzyć dobry interaktywny eksponat, czym przyciągnąć sponsora. Zastanowią się nad zasadami współpracy z mediami i metodami pracy z nauczycielami.

Dodatkowe atrakcje czekają także na zwiedzających „Kopernika”. Goście konferencji przygotowali specjalnie dla nich autorskie pokazy. Będzie można np. zobaczyć zegar jodowy, malować mlekiem i dowiedzieć się, jak Egipcjanie złocili posążki przy użyciu prądu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.