PARTNER PORTALU
 • BGK

Będzie druga fala zwolnień nauczycieli?

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    28 maja 2013 - 09:24
Będzie druga fala zwolnień nauczycieli?

W tym roku pracę może stracić nawet kilkanaście tysięcy nauczycieli – wynika z szacunków Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Dlaczego gminy zwalniają nauczycieli - pyta „Gazeta Wyborcza".

Część, podobnie jak przed rokiem, przeprowadziła likwidację placówek. Inne wygasiły zamykane wcześniej szkoły. Do tego dochodzi niż demograficzny i reforma programowa w szkołach średnich, które zachęcają do łączenia mniejszych klas.

Od 2012 r. licealiści dopiero w drugiej klasie wybierają, w czym chcą się specjalizować, a to oznacza, że przedmioty, które w starym systemie były rozszerzone już od pierwszej klasy, teraz nauczane są w mniejszym wymiarze godzin.

Czytaj też: Ruszy lawina zwolnień nauczycieli

Dyrektorzy szkół przyznają, że największe problemy mają z zapewnieniem wystarczającej liczby godzin dla nauczycieli biologii, chemii i fizyki.

Ilu dokładnie nauczycieli straci pracę? Prezes ZNP Sławomir Broniarz szacował dotąd, że może to być od 10 do nawet 15 tys. nauczycieli, ale na ostateczne dane trzeba jeszcze poczekać.

W zeszłym roku ZNP wyliczył, że zwolnienia dotkną 8 tys. osób - związek pomylił się nieznacznie. Pracę straciło - 7,5 tys. nauczycieli - pisze „Gazeta Wyborcza".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • olo, 2013-05-28 20:59:26

  Już dawno ktoś powinien się zareagować. 3 uczniów w klasie drugiej to kpina !!
 • pllo, 2013-05-28 19:38:39

  Mona ich przecież zatrudniać na śmieciówkach w wymiarze 40 godzin lekcyjnych na tydzień w klasach po 90 dzieciaków od 2 roku życia. Chętni na belfrów na pewno się znajdą a drogich rozpuszczonych nauczycieli won przegonić. Wszystkie oszczędności samorządy w mig zagospodarują i będzie się żyło wreszci...e jak Premier w TV obiecywał. Dlaczego ciągle słyszę o niewydolnościach wszystkich funkcji samorządu (oświata, opieka zdrowotna, socjalna,kultura, usługi komunalne) podczas gdy obciążenia fiskalne stale rosną. Czy ktoś nas w tych rachunkach nie kantuje? Może VAT na 50% i dzień wolności finansowej na Wigilię Bożego Narodzenia przesunąć. Wystarczy na wszystkie zadania zlecone???  rozwiń
 • Ja, 2013-05-28 15:11:14

  Nauczycie mogą podziękować za zwolnienia właśnie m.in. ZNP, bo oni bronią Karty Nauczyciela jak niepodległości, a to właśnie jej przepisy np. o średnich wynagrodzeniach powodują, ze gminy zmuszone są zwalniać nauczycieli a tym, którzy zostają dawać 1,5 etatu.