PARTNER PORTALU
 • BGK

Będzie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka?

 • PAP    10 września 2013 - 19:24
Będzie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka?

Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka posłowie chcą ustanowić dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.
We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży obyło się pierwsze czytanie projektu uchwały. Jak czytamy w poselskim projekcie uchwały: „Sejm RP wyraża przekonanie, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej".

Małgorzata Niemczyk (PO), która przedstawiała projekt zwróciła uwagę, że obecnie nie ma dnia, który mógłby w należyty sposób zwrócić uwagę na najmłodsze dzieci. i szczególną wagę wychowania przedszkolnego.

Idea organizacji Dnia Przedszkolaka narodziła się w środowisku dyrektorów łódzkich przedszkoli. Po raz pierwszy uroczystości z okazji tego dnia odbyły się 20 września 2010 r. Co roku obchodom towarzyszą tam działania o charakterze edukacyjnym i wychowawczym o wspólnym motywie. W tym roku będzie to kształtowanie postaw proekologicznych.

Ta inicjatywa organizacji Dnia Przedszkolaka znalazła już naśladowców m.in. w Będzinie, Brzezinach, Bytomiu, Częstochowie, Głownie, Katowicach, Kielcach, Koluszkach, Koninie, Krakowie., Kutnie, Łęczycy, Łowiczu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Poddębicach, Poznaniu, Rawie Mazowieckiej, Sękocinie, Siedlcach, Sieradzu, Skierniewicach, Sochaczewie, Szczecinie, Trzebnicy, Wrocławiu, Zduńskiej Woli i w Zgierzu.

Termin obchodów Dnia Przedszkolaka - 20 września - nie jest przypadkowy. Jak wyjaśniła dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 10 w Łodzi Elżbieta Jaśkiewicz, to czas gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny w przedszkolu, wtedy organizowane jest uroczyste pasowanie na przedszkolaka, dzieci m.in. wypuszczają w niebo baloniki z marzeniami. Chcielibyśmy, by wszystkie przedszkolaki w całym kraju świętowały razem jednego dnia" - powiedziała.

Z inicjatywą ustanowienia Dnia Przedszkolaka wystąpił w czerwcu tego roku rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Idee tę popiera Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Wszelkie inicjatywy promowania wychowania przedszkolnego są godne poparcia" - powiedział wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski.

Zauważył, że z roku na rok w Polsce odsetek dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją przedszkolną wzrasta. Przypomniał też, że zgodnie z tegoroczną nowelizacją ustawy o systemie oświaty od 1 września 2015 r. wszystkie dzieci czteroletnie, a od 1 września 2017 r. dzieci trzyletnie - będą miały prawo do edukacji przedszkolnej.

W praktyce oznacza to, że samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla tych dzieci, jeśli ich rodzice. będą zainteresowani posłaniem ich do przedszkola.

„Rozumiem, że to jest jakiś żart, który tutaj słyszymy na sali, bo sytuacja jest fatalna: miejsc w przedszkolach brakuje, zajęcia są likwidowane, rodziców się straszy, że nie mogą zapewnić im dodatkowych zajęć, a państwo tu opowiadacie o Dniu Przedszkolaka. To jakaś komedia., kompromitująca gremium, które ten temat rozważa (...) Wydaje mi się, że to jest nieporozumienie, w takim momencie i przez taki środowisko polityczne ustanawianie Dnia Przedszkolaka" - powiedział Ryszard Terlecki (PiS).

Jak zaznaczył, chodzi mu nie o projekt uchwały, gdyż uważa idee jej przyświecającą za piękną i słuszną, ale o poparcie jej przez rząd.

„Oczywiście, jak zwykle nawet z najpiękniejszej inicjatywy zrobimy sobie wielką politykę. Przypomnę, że stosowanie wielkiej polityki do małych dzieci nigdy się nie sprawdziło" - odpowiedział mu Marek Pietrzczyk (PO).

Żaden z posłów nie wniósł jednak sprzeciwu wobec przyjęcia projektu uchwały przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.