PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie rozbudowa Biblioteki Raczyńskich

  • PAP    7 października 2010 - 17:06
Będzie rozbudowa Biblioteki Raczyńskich

Umowę z generalnym wykonawcą w sprawie budowy nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich podpisano w czwartek w Poznaniu. Obiekt ma być gotowy za 18 miesięcy.
W Poznaniu podpisano umowę ws. rozbudowy Biblioteki Raczyńskich. Inwestycję wykona konsorcjum firm Polimex Mostostal S.A. - Zakład Budownictwa Siedlce i "MASTER" Emil Borys. Budowa będzie kosztować 106 milionów złotych. 60 proc. środków pochodzi z kasy miasta, resztę finansuje Unia Europejska. Obiekt będzie miał powierzchnię ponad 11 tys. metrów kw. Prace powinny ruszyć w ciągu najbliższych dni. 

Projekt przewiduje rozbudowę budynku o nową część zintegrowaną funkcjonalnie i komunikacyjnie z istniejącym, zabytkowym gmachem a także zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności bibliotecznej, informacyjnej, naukowej i kulturalnej.
Im mniejszy tym lepszy

"Zakończyliśmy etap przygotowań do rozbudowy biblioteki. Projekt dobrze ujął nasze wymagania architektoniczne, jest ciekawy urbanistycznie, pomimo swojej nowoczesności, komponuje się ze starą częścią biblioteki" - powiedział w czwartek po podpisaniu umowy dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Wojciech Spaleniak.

Jak dodał, wszystkie prace mają być ukończone przed Euro 2012.

Konieczność rozbudowy wynikła z obecnego stanu lokalowego biblioteki. Powierzchnia użytkowa w dwóch budynkach biblioteki głównej, wynosząca w sumie 2,5 tys. metrów kw. znacznie ogranicza efektywność obsługi czytelników.

Przedstawiciele biblioteki przypominają, że obecnie ponad 60 tys. książek ulokowano w wynajmowanych pomieszczeniach poza placówką. Magazyny, w których przechowywane są skarby kultury narodowej nie posiadają właściwych warunków do zapewnienia tym obiektom bezpieczeństwa i właściwego przechowywania.

Bibliotekę Raczyńskich ufundował hrabia Edward Raczyński, a została otwarta 5 maja 1829 roku. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. W styczniu 1945 roku podczas walk o Poznań biblioteka została zniszczona, spłonęło około 180 tys. woluminów.

Obecnie w zbiorach biblioteki, oprócz książek, znajdują się płyty analogowe, kompaktowe, kasety magnetofonowe z archiwalnymi nagraniami muzyki poważnej i rozrywkowej, tzw. książki mówione dla niewidomych, a także książki pisane alfabetem Braille'a.

Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in.: XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz - unikat w skali światowej - kancjonału husyckiego z 1541 r. drukowanego w Pradze u Jana Roha. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.