PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie śląska regionalna sieć szkieletowa

  • PAP    20 października 2010 - 17:52
 Będzie śląska regionalna sieć szkieletowa

Samorząd woj. śląskiego zbuduje szerokopasmową infrastrukturę internetową wypełniającą obecne luki tego typu instalacji.
Województwo Śląskie zbuduje regionalną sieć szkieletową. W środę radni zgodzili się na finansowanie wartej 69 mln zł inwestycji oraz na świadczenie przez samorząd takich usług. 
Jak przekazał w środę Jarosław Krzemiński z samorządowego Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, projekt "Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa" ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego w latach 2011-2015.

Aby było to możliwe, regionalni radni podczas środowej sesji sejmiku woj. śląskiego przyjęli dwie uchwały - w sprawie zaciągania przez samorząd zobowiązań na realizację tego projektu oraz dotyczącą prowadzenia przezeń działalności telekomunikacyjnej.

Zgodnie z planami, woj. śląskie nie stanie się operatorem konkurującym z innymi zarządcami sieci na rynku telekomunikacyjnym. Infrastruktura sieci - zarządzana na określonych zasadach przez zewnętrznego partnera - będzie w sposób otwarty dzierżawiona operatorom, doprowadzającym sieć do klientów końcowych.

Parametry Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej mają umożliwić operatorom telekomunikacyjnym świadczenie w miastach usług tzw. nowej generacji, o przepustowości u użytkownika końcowego sięgającej 40 Mb/s, a na wsi - tam gdzie obecnie nie ma infrastruktury internetowej - udostępnianie tradycyjnych usług szerokopasmowych.

Krzemiński wyjaśnił, że projekt powstaje stopniowo i na bieżąco jest dopasowywany do parametrów infrastruktury rozwijanej przez komercyjnych operatorów. Obecnie zewnętrzni wykonawcy przygotowują koncepcję sieci i jej projekt funkcjonalno-użytkowy. Kosztem niespełna 1,8 mln zł powstaje też dokumentacja aplikacyjna.

Według ostatnich koncepcji, w terenie sieć powstanie na odcinkach między Lublińcem, Kłobuckiem, Częstochową, Myszkowem, Zawierciem, po Dąbrowę Górniczą, a także w południowej części regionu, łącząc m.in.: Tychy, Pszczynę, Bielsko-Białą i Żywiec z Żorami, Jastrzębiem Zdrojem i Cieszynem oraz Wodzisławiem Śląskim, Raciborzem i Rybnikiem.

Łącznie nowa sieć światłowodowa w terenie ma liczyć 454 kilometry, z czego 118 km na obszarach miejskich, 281 km poza obszarami miejskimi i górskimi i 55 km na obszarach górskich. Powstać ma również 16 głównych węzłów szkieletowych i 48 węzłów technologicznych, do których będzie można podłączyć sieci lokalnych operatorów.

Zdaniem samorządu woj. śląskiego, budowa Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej jest niezbędna, by zapobiec tzw. wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców znacznej części regionu, a także scalić w całość wiele mniejszych, lokalnych projektów internetowych, realizowanych przeważnie ze środków unijnych.

Radni zgodzili się, że obszar i koszt przedsięwzięcia są tak duże, iż sieć może zbudować tylko samorząd województwa. Całkowity koszt oszacowano na prawie 69 mln zł, z czego 41,3 mln zł mają zostać zrefundowane ze środków unijnych. Warunkiem realizacji projektu będzie jeszcze jego notyfikacja - ze względu na występowanie pomocy publicznej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.