• PARTNERZY PORTALU

Będzie śląska regionalna sieć szkieletowa

Samorząd woj. śląskiego zbuduje szerokopasmową infrastrukturę internetową wypełniającą obecne luki tego typu instalacji.
 Będzie śląska regionalna sieć szkieletowa
Województwo Śląskie zbuduje regionalną sieć szkieletową. W środę radni zgodzili się na finansowanie wartej 69 mln zł inwestycji oraz na świadczenie przez samorząd takich usług. 
Jak przekazał w środę Jarosław Krzemiński z samorządowego Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, projekt "Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa" ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego w latach 2011-2015.

Aby było to możliwe, regionalni radni podczas środowej sesji sejmiku woj. śląskiego przyjęli dwie uchwały - w sprawie zaciągania przez samorząd zobowiązań na realizację tego projektu oraz dotyczącą prowadzenia przezeń działalności telekomunikacyjnej.

Zgodnie z planami, woj. śląskie nie stanie się operatorem konkurującym z innymi zarządcami sieci na rynku telekomunikacyjnym. Infrastruktura sieci - zarządzana na określonych zasadach przez zewnętrznego partnera - będzie w sposób otwarty dzierżawiona operatorom, doprowadzającym sieć do klientów końcowych.

Parametry Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej mają umożliwić operatorom telekomunikacyjnym świadczenie w miastach usług tzw. nowej generacji, o przepustowości u użytkownika końcowego sięgającej 40 Mb/s, a na wsi - tam gdzie obecnie nie ma infrastruktury internetowej - udostępnianie tradycyjnych usług szerokopasmowych.

Krzemiński wyjaśnił, że projekt powstaje stopniowo i na bieżąco jest dopasowywany do parametrów infrastruktury rozwijanej przez komercyjnych operatorów. Obecnie zewnętrzni wykonawcy przygotowują koncepcję sieci i jej projekt funkcjonalno-użytkowy. Kosztem niespełna 1,8 mln zł powstaje też dokumentacja aplikacyjna.

Według ostatnich koncepcji, w terenie sieć powstanie na odcinkach między Lublińcem, Kłobuckiem, Częstochową, Myszkowem, Zawierciem, po Dąbrowę Górniczą, a także w południowej części regionu, łącząc m.in.: Tychy, Pszczynę, Bielsko-Białą i Żywiec z Żorami, Jastrzębiem Zdrojem i Cieszynem oraz Wodzisławiem Śląskim, Raciborzem i Rybnikiem.

Łącznie nowa sieć światłowodowa w terenie ma liczyć 454 kilometry, z czego 118 km na obszarach miejskich, 281 km poza obszarami miejskimi i górskimi i 55 km na obszarach górskich. Powstać ma również 16 głównych węzłów szkieletowych i 48 węzłów technologicznych, do których będzie można podłączyć sieci lokalnych operatorów.

Zdaniem samorządu woj. śląskiego, budowa Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej jest niezbędna, by zapobiec tzw. wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców znacznej części regionu, a także scalić w całość wiele mniejszych, lokalnych projektów internetowych, realizowanych przeważnie ze środków unijnych.

Radni zgodzili się, że obszar i koszt przedsięwzięcia są tak duże, iż sieć może zbudować tylko samorząd województwa. Całkowity koszt oszacowano na prawie 69 mln zł, z czego 41,3 mln zł mają zostać zrefundowane ze środków unijnych. Warunkiem realizacji projektu będzie jeszcze jego notyfikacja - ze względu na występowanie pomocy publicznej.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE