PARTNER PORTALU
  • BGK

Bełchatowski Mickiewicz teraz na Edwardów

  • fakty.bai    1 lutego 2012 - 16:41
Bełchatowski Mickiewicz teraz na Edwardów

Samorządowy Zespół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie mieszczący się do tej pory przy ul. Czyżewskiego zmieni siedzibę. "Mickiewicz" to jedna z najstarszych szkół w mieście.
Uczniowie i nauczyciele przeniosą się do budynku Gimnazjum nr 3 przy ul. Edwardów, który opuszczą licealiści z "Bronka", którzy gościli tam przez jeden semestr . Ich szkoła została pięknie wyremontowana, mogą do niej wrócić. O tym, czy przeprowadzka wpłynie pozytywnie czy negatywnie na rekrutację do gimnazjum nr 2 oraz III LO – przekonamy się już we wrześniu.

Jak informowała "Rzeczpospolita" samorządy w całym kraju zapowiadają zamknięcie tysiąca szkół.

Na Edwardów mają być przeniesione obie szkoły wchodzące w skład zespołu: gimnazjum nr 2 oraz III LO. Gimnazjum liczy 13 oddziałów, ma 293 uczniów, liceum ma 12 oddziałów i 276 uczniów. W całym zespole pracuje ok. 60 nauczycieli. 71 proc. z nich to nauczyciele dyplomowani.

Ile na tej przeprowadzce zaoszczędzi miasto – organ prowadzący zarówno liceum jak i gimnazjum? Utrzymanie budynku przy Czyżewskiego w tym roku szkolnym kosztuje 452 tys. zł. Ale przecież utrzymanie budynku przy Edwardów też będzie kosztować. Elwira Antońska, dyrektor wydziału oświaty mówiła o 160 tys. zł z tytułu oszczędności za energię elektryczną. Na pewno też będą oszczędności z tytułu racjonalizacji pracy obsługi. Ale to ma się odbyć bezboleśnie. Zdaniem dyrektor Antońskiej, część pań sprzątających odchodzi na emeryturę.

Prezydent Chrzanowski (zabierz głos/oceń prezydenta) tłumaczył powody przeprowadzki. Samorządy borykają się z problemami z prowadzeniem oświaty. Wszyscy więc ograniczają i minimalizują koszty. A SZSO to jedna z najstarszych szkół w mieście. Wymaga remontu. Poza tym szkoła nie ma bazy sportowej. I nie ma możliwości jej wybudowania. Szkoła się mieści w centrum osiedla. Prezydent podkreślał, że nie ma oszczędności w etatach nauczycielskich. 

Ale wątpliwości co do przedstawionego rachunku ekonomicznego mieli radni opozycji. Wśród 13 oddziałów gimnazjum nr 2 - 6 to klasy III. Ile będzie klas I – nie wiadomo. Nie wiadomo, jak przyszli uczniowie zareagują na zmianę siedziby gimnazjum. Tym bardziej, że w szkołach tego typu jest niż demograficzny.

Odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Janusz Mękarski powiedział, że to rodzic dokonuje wyboru a uchwała na nowo ustalająca sieć szkół w Bełchatowie jest efektem niepodpisania umowy z gminą Bełchatów. Przypomnę, że gmina dopiero od obecnego roku szkolnego prowadzi własne gimnazja (klasy I). Do tej pory, dzięki podpisanej umowie, uczniowie z gminy Bełchatów byli dowożeni do miejskich gimnazjów. W ubiegłym roku szkolnym to było aż 348 uczniów. Z tego 102 chodziło do gimnazjum nr 2. Teraz do klas I tego gimnazjum chodzi 7 uczniów z gminy Bełchatów.

W niepodpisaniu umowy radni Tadeusz Rozpara i Sławomir Komidzierski (obaj SLD) upatrywali przyczynę przeniesienia SZSO do budynku gimnazjum nr 3.

Teraz zaledwie 57 uczniów spoza Bełchatowa (nie tylko z gminy Bełchatów) uczy się we wszystkich bełchatowskich gimnazjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.