PARTNER PORTALU
  • BGK

Bez akceptacji rodziców trudno o reformy w oświacie

  • PAP    21 maja 2012 - 19:05

Wprowadzając zmiany w edukacji należy uzyskać akceptację rodziców - powiedziała w Katowicach minister edukacji Krystyna Szumilas. Wzięła udział w gali Konkursu "Mam 6 lat", w którym rodzice pokazali jak przygotowywać dzieci i szkoły do obniżenia wieku szkolnego.
Ogólnopolski Konkurs "Mam 6 lat" adresowany jest do rad rodziców przedszkoli i szkół podstawowych. Jego celem jest promocja oraz upowszechnianie najciekawszych form aktywności rad rodziców, którym zależy na przyjaznej adaptacji dzieci sześcioletnich w szkole. Służyć ma także wspieraniu współpracy między radami rodziców w przedszkolach i szkołach.

Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała, że konkurs został skierowany do rodziców, ponieważ jest to grupa, która najlepiej zna szkołę, patrzy na nią "oczami potrzeb swojego dziecka". "Do tej pory rozmawiając o edukacji, często pomijano w tym dialogu rodziców. Dla mnie jest niezwykle ważne, żeby ten dialog z rodzicami nawiązać, i żeby to był dialog autentyczny, który pozwoli na wysłuchanie rodziców" - powiedziała szefowa resortu oświaty.

Dodała, że z rodzicami należy współpracować. "Jestem przekonana, że wprowadzając zmiany w edukacji należy uzyskać akceptację rodziców, (...) pokazywać im dobre strony zmian, pokazywać też dlaczego te zmiany są dokonywane" - tłumaczyła.

Uczestniczące w Konkursie "Mam 6 lat" rady rodziców z województwa śląskiego miały okazję podzielić się najlepszymi praktykami i doświadczeniami, czyli pokazać jak ich szkoły i przedszkola przygotowały się do obniżenia wieku szkolnego. "Chodziło o to, żeby sześciolatkom ułatwić przejście z przedszkola do szkoły i sprawić, aby dobrze się w niej odnalazły" - powiedziała  rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Wietrzyk.

Projekty były oceniane w dwóch kategoriach - przedszkola i szkoły. Z województwa śląskiego na konkurs wpłynęły 144 projekty. Każdy z nich omawiał działania podejmowane na rzecz przyjaznej adaptacji sześciolatków w szkole.

W każdej z kategorii wybrano trzy najciekawsze projekty - 6 finalistów, którzy wezmą udział w ogólnopolskim finale.

W kategorii szkolnej kapituła konkursowa pod przewodnictwem śląskiego kuratora oświaty Stanisława Fabera doceniła Szkołę Podstawową im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach, Szkołę Podstawową nr 37 im. Karola Grzesika w Chorzowie, Zespół Szkół w Siewierzu. Każda ze szkół otrzymała tytuł "Szkoły przyjaznej dla sześciolatka".

Przedstawiciele rady rodziców z Siewierza, dokonania szkoły zaprezentowali na filmie. Uczestnicy gali mogli na nim zobaczyć kolorowe klasy, plac zabaw, duża salę z trampoliną, zjeżdżalnią, ścianą wspinaczkową, oraz suchym basenem z piłkami, a także dowiedzieć się, że pomieszczenia wraz z jadalnią zostały dostosowane do potrzeb dzieci sześcioletnich. Szkoła także poinformowała, że sześciolatki mogą się uczyć trzech języków obcych - angielskiego, niemieckiego i francuskiego oraz uczęszczać na gimnastykę korekcyjną i zajęcia logopedyczne.

Wśród przedszkoli uznanie i tytuł "Przedszkola dobrze przygotowującego do szkoły" zyskały projekty z Przedszkola Publicznego im. Gąski Balbinki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gorzyczkach, Przedszkola w Starym Cykarzewie, Przedszkola nr 25 im. Misia Uszatka w Tychach.

Tyskie przedszkole pokazało, że szkoła i przedszkole mogą ze współpracować poprzez wspólną organizację imprez takich jak np. zabawy karnawałowe, odwiedziny przedszkolaków w szkole i odwrotnie.

Konkurs "Mam 6 lat", który jest częścią ogólnopolskiej akcji informacyjnej mającej na celu przybliżenie idei obniżenia wieku szkolnego rodzicom przedszkolaków.

Ogólnopolski finał konkursu, którego organizatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, odbędzie się 4 czerwca w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.