PARTNER PORTALU
  • BGK

Bez poprawek w ustawie o systemie oświaty

  • PAP    1 sierpnia 2012 - 16:58
Bez poprawek w ustawie o systemie oświaty

Senacka Komisji Nauki, Edukacji i Sportu nie zaproponowała poprawek do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Doprecyzowuje ona przepisy dotyczące dotowania z subwencji szkół publicznych i niepublicznych w okresie wakacji, tak by ich interpretacja była jednolita.
Jak przypomniał w środę na posiedzeniu komisji wiceminister Tadeusz Sławecki nowelizacja ta została poparta w Sejmie przez wszystkie kluby. Popierana jest też przez rząd.

Czytaj też: Nie będzie edukacyjnej wojny z rządem

Nowela doprecyzowuje przepisy, tak by szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych i szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż samorządy, np. szkoły artystyczne, w okresie wakacji bezdyskusyjnie miały zapewnione środki z subwencji oświatowej także za absolwentów z ostatniego rocznika.

Potrzeba nowelizacji ustawy związana jest z kwestionowaniem przez niektóre organy kontroli, np. regionalne izby obrachunkowe, stosowanej dotychczas przez większość samorządów zasady wliczania w okresie wakacji do liczby uczniów także absolwentów z ostatniego rocznika.

W efekcie część szkół niepublicznych o uprawnieniach publicznych, a także szkół publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy przestała otrzymywać od samorządów za ten okres środki z subwencji naliczane na absolwentów.

Tymczasem funkcjonowanie szkół pociąga za sobą koszty nie ograniczające się tylko do wydatków w okresie od września do czerwca, gdy odbywają się lekcje.

Także w czasie wakacji ponoszone są wydatki na utrzymanie bazy lokalowej oraz wynagrodzenia nauczycieli

O poparcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty zaapelowała na posiedzeniu komisji siostra Maksymiliana Wojnar z Zarządu Rady Szkół Katolickich. Jak mówiła, w przypadku szkół trzyletnich, czyli gimnazjów i liceów, absolwenci ostatniego rocznika to jedna trzecia uczniów.

Według niej, bez otrzymania środków na absolwentów w szkołach, które nie pobierają czesnego, może w czasie wakacji nie starczyć na wynagrodzenia dla nauczycieli.

Nowelizacją ustawy o systemie oświaty Senat ma się zająć na posiedzeniu, które rozpocznie się w czwartek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.