PARTNER PORTALU
  • BGK

Biała Podlaska, Cieszyn, Przemyśl czy Wałbrzych na przegranej pozycji? Zygmunt Frankiewicz nie ma złudzeń

  • KDS    4 grudnia 2017 - 10:28
Biała Podlaska, Cieszyn, Przemyśl czy Wałbrzych na przegranej pozycji? Zygmunt Frankiewicz nie ma złudzeń
Zdaniem szefa ZMP na zaproponowanych przez MNiSW zmianach stracą ośrodki akademickie w średnich miejscowościach, jak np. filia UŚ w Cieszynie (fot.instytutsztuki.us.edu.pl)

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i szef Związku Miast Polskich chce zmian w projekcie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jego zdaniem zaproponowane przez resort nauki propozycje mocno ograniczą szanse rozwojowe średniej wielkości miast.
- Z projektu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce wyłania się obraz znacznego pogorszenia sytuacji różnych form szkolnictwa wyższego, zlokalizowanych poza głównymi ośrodkami akademickimi. Dotyczy to zarówno ich finansowania jak i sytuacji kadrowej - w liście (pełna treść w załączniku) skierowanym do Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego alarmuje szef ZMP. Zwraca się także z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia istotnych zmian w przedstawionym niedawno projekcie. 

Jak wskazuje, zaproponowane przez Gowina przepisy powinny iść w parze z główną linią polityki rządu, czyli Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą poparł ZMP. Tymczasem tak się nie dzieje. 

Czytaj więcej: Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za rok 2017

Przypomina też, że Strategia zakłada wprowadzenie Pakietu dla miast średnich, w tym zwłaszcza tracących funkcje społeczno-gospodarcze. - Oprócz konkretnych działań zawartych w pilotażowej edycji Pakietu Rząd zapowiedział wspieranie tych miast także poprzez inne działania, na przykład lokalizowanie nowych inwestycji, wdrażanie programu Mieszkanie plus i tym podobne - przypomina Frankiewicz.

Jego zdaniem szanse rozwojowe takich miast jak Biała Podlaska, Cieszyn, Przemyśl czy Wałbrzych
- ośrodków, w których bardzo często działają wyższe szkoły zawodowe czy wydziały zamiejscowe uniwersytetów - ucierpią na wejściu w życie zaproponowanych przez Gowina propozycji. 

Czytaj więcej: Które samorządy z dofinansowaniem z rezerwy oświatowej? MEN podało pełną listę

Jak pisze w liście do wicepremiera, do pobudzenia i uruchomienia ich potencjału - o którym jest mowa w Strategii - konieczna jest możliwość swobodnego kształcenia specjalistów. To da tym miastom większą szansę na zatrzymanie u siebie najcenniejszych pracowników. 

Tymczasem jego zdaniem nowe przepisy ustawy znacznie ograniczą "kreatywną" rolę samorządów lokalnych i regionalnych w tworzeniu i funkcjonowaniu szkół wyższych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.