PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Matematyka po nowemu. Dla uczniów i nauczycieli

  • aw/PAP    29 listopada 2015 - 14:04
Białystok: Matematyka po nowemu. Dla uczniów i nauczycieli

fot.fotolia

Centrum, w którym dzieci i młodzież będą uczyć się matematyki w kreatywny sposób, powstało na Uniwersytecie w Białymstoku. Ma to zachęcić uczniów do poznawania "królowej nauk" przez nowe formy nauczania.
Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki powstało na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku. Mieści się na kampusie uczelni i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych: zarówno uczniów, nauczycieli jak i rodziców.

Jak powiedziała inicjatorka centrum dr Anna Rybak z wydziału matematyki UwB, ostatnio wszyscy zauważają, że "z kształceniem matematyki jest kłopot". Potwierdzają to też badania. Polscy gimnazjaliści prawie najgorzej na świecie oceniają swoje i swoich rówieśników umiejętności w obszarze matematyki.

"Dosyć często zdarza się, że uczniowie boją się matematyki, nie lubią jej, nie wierzą we własne siły, jeśli chodzi o możliwość nauczenia się matematyki" - dodała Rybak. W jej ocenie problem tkwi w samej idei kształcenia matematycznego.

Inspiracja do nauki matematyki

Stąd - jak mówiła - pomysł na stworzenie miejsca, gdzie uczniowie będą mogli przyjść z nauczycielami i uczyć się matematyki "pod wpływem inspiracji". Wyjaśniła, że dzieci i młodzież nie będą dostawać tu gotowych rozwiązań, ale sami będą musieli do nich dojść. "Ważne jest to, żeby uczniowie poczuli sprawstwo, poczuli, że sami są w stanie skonstruować wiedzę matematyczną" - mówił Rybak.

Mają im to ułatwić pomoce naukowe, w które została wyposażona pracownia. Tam czekają na uczniów najnowsze rozwiązania technologiczne: komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem dydaktycznym oraz tablety, jak i tradycyjne pomoce.

"Za pomocą tych przyrządów sami będą kreować wiedzę, zmienią swój styl uczenia się z odbiorczego na twórczy" - dodała Rybak.

W uczeniu się matematyki będą pomagać wykładowcy i studenci, a także nauczyciele. W planach centrum jest też organizowanie spotkań dla rodziców dotyczących ich pomocy i wspierania w nauce matematyki.

Pod szyldem centrum będzie też organizowany Międzynarodowy Konkurs Matematyczny. Rok temu wzięli w nim udział licealiści z Białegostoku oraz kilku białoruskich miast. W tym roku przyłączą się także uczniowie polskich szkół w Wilnie.

Wprowadzenie więcej luzu na lekcjach matematyki i innych przedmiotów ścisłych proponowała nauczycielom poprzednia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: