PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, przedszkola niepubliczne: Więcej miejsc dla dzieci

  • PAP/AT    3 lutego 2016 - 12:40
Białystok, przedszkola niepubliczne: Więcej miejsc dla dzieci
W Białymstoku potrzebnych jest ok. 1,1 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach (Przedszkole Niepubliczne "Puchatek" w Białymstoku, fot.klubpuchatka.pl)

• Białystok zwiększy dotacje na przedszkola niepubliczne.
• Dotacją będzie objęte całe przedszkole i wszystkie dzieci, niezależnie od rocznika.
• Miasto ma zapewnić od września ok. dwóch tysięcy miejsc dla trzylatków.
Wzrost dotacji przyznawanych przedszkolom niepublicznym w Białymstoku z 75 proc. do 99 proc., dzięki czemu powstanie w nich więcej miejsc dla dzieci - to pomysł władz miasta na zwiększenie dostępności przedszkoli dla najmłodszych.

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński przedstawił założenia projektu uchwały dotyczącej zwiększenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Ma być on przedstawiony na najbliższej radzie miasta, 29 lutego.

Jak mówił Poliński, nowe przepisy, na podstawie których 6-latki nie muszą już obowiązkowo iść do I klasy, ale też wymóg, by od 2017 roku zapewnić miejsce w przedszkolach trzylatkom, wymagają od miasta przygotowania się do tej sytuacji. Dodał, że miasto rozważa "różne możliwości organizacyjne", które chce wprowadzić już od września.

Czytaj też: Będzie subwencja na sześciolatka w przedszkolu, ale MEN sprawdzi, czy samorządy zmuszają dyrektorów, by przedstawiali fikcyjne informacje

Jednym z nich jest właśnie zwiększenie dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Obecnie wynosi ona 75 proc. (w tym roku jest to ok. 680 zł na dziecko) będzie zwiększona do 99 proc. (nieco ponad 900 zł w tym roku). "Warunkiem skorzystania z wyższej dotacji będzie stosowanie zasady odpłatności jak w przedszkolach publicznych" - mówił Poliński. Nie będą mogły one już pobierać dodatkowych opłat.

Czytaj też: 6-latki w przedszkolach. ZNP i miasta widzą problem, rodzice prawo wyboru

Pytany, czy dotacja dotyczy nowych dzieci czy całej placówki, powiedział, że dotacją będzie objęte całe przedszkole i wszystkie dzieci, niezależnie od rocznika.

W jego ocenie, pozwoli to na przyjęcie do tych przedszkoli większej liczby dzieci. Jego zdaniem, dzięki temu więcej rodziców może zainteresować się ofertą niepublicznych placówek.

Poliński mówił, że z danych magistratu wynika, iż miasto ma zapewnić od września ok. dwóch tysięcy miejsc dla trzylatków. Co sprawia, że potrzebnych jest ok. 1,1 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach.

Miasto przygotowuje się też na inne rozwiązanie - utworzenia dodatkowych oddziałów przedszkolnych w białostockich szkołach. Miałoby to dotyczyć 10 podstawówek i dwóch gimnazjów. Poliński powiedział, że miałaby tam zostać utworzona brakująca liczba miejsc dla trzylatków. Dodał, że liczba zależy od zainteresowania proponowanym rozwiązaniem przedszkoli niepublicznych.

Decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte do czerwca - poinformował Poliński.

Na terenie Białegostoku działa 56 przedszkoli prowadzonych przez samorząd i ponad 40 niepublicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ja, 2016-02-10 17:29:48

    Jak 75% dotacji równe jest kwocie 680 zł, to jakim cudem 99% wynosi ponad 900zł? Prosta matematyka. Jest to nieprawdziwa informacja.