PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Ruszył nabór dzieci do szkół i przedszkoli

  • PAP/AT    6 kwietnia 2017 - 08:31
Białystok: Ruszył nabór dzieci do szkół i przedszkoli
Rozpoczął się nabór do szkół i przedszkoli w Białymstoku. Na zdjęciu Przedszkole Samorządowe nr 56 w Białymstoku. (fot.przedszkole56.eu)

W czwartek (6 kwietnia) w Białymstoku ruszyły zapisy dzieci do szkół i przedszkoli.
• 6 kwietnia w Białymstoku rozpoczęły się zapisy dzieci do szkół i przedszkoli.

• Rekrutacja odbywa się przez internet.

• Termin zgłoszeń mija 13 kwietnia.

• W jednej grupie przedszkolnej (oddziale) ma być nie więcej niż 25 dzieci.

26 kwietnia będą ogłoszone listy przyjętych i nieprzyjętych, dodatkowa rekrutacja zacznie się 1 czerwca i potrwa do 6 czerwca. Do 10 kwietnia trwa nabór do klas sportowych.

Nabór odbywa się przez stronę internetową: www.nabor.um.bialystok.pl . "Tam znajduje się wniosek. Można go wypełnić elektronicznie, a później (wydrukować-PAP) i zanieść albo do przedszkola albo do szkoły" - wyjaśnia zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Zaznaczył przy tym, że nabór elektroniczny jest ułatwieniem, bo dane są od razu w systemie, potem jedynie trzeba zanieść wniosek papierowy. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, może zabrać formularz z placówki, którą wybrał.

W przedszkolach (samorządowych, specjalnych oraz współpracujących z miastem wybranych w konkursie w 2016 r. przedszkolach niepublicznych) przygotowano łącznie ok 10,1 tys. miejsc. Biorąc pod uwagę tylko dane demograficzne, miasto ocenia, że może zabraknąć ok. 400-500 miejsc dla przedszkolaków, ale jak będzie naprawdę, okaże się po zapisach. Nie wiadomo, ile dzieci trafi np. do niepublicznych przedszkoli na komercyjnych zasadach. "Wszystko będzie zależało od tego, jaka będzie liczba i wiek dzieci, które w ramach tej rekrutacji się zgłoszą" - powiedział wiceprezydent Rudnicki.

Czytaj też: Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole dla dziecka?

Miasto przyjęło, że w danej grupie przedszkolnej (oddziale) ma być nie więcej niż 25 dzieci. Jeśli do danej grupy zgłosi się mniej, np. 15 dzieci, oddział przedszkolny może nie powstać.

Dyrektor departamentu edukacji w urzędzie miejskim Ewa Mituła dodała, że jeśli miejsc zabraknie, miasto bierze pod uwagę tworzenie miejsc dla przedszkolaków w czterech szkołach lub nowy konkurs, w którym zostaną wyłonione kolejne chętne do współpracy przedszkola niepubliczne. Opiekę w przedszkolach muszą mieć w tym roku zapewnioną wszystkie trzylatki.

W Białymstoku jest 56 przedszkoli samorządowych, od września powstają cztery nowe. Oddziały przedszkolne działają w 24 szkołach podstawowych (dla 5- i 6-latków), w czterech szkołach są oddziały dla 3- i 4-latków. Działa pięć przedszkoli integracyjnych, przedszkola specjalne, np. z białoruskim językiem nauczania lub dla dzieci z różnymi dysfunkcjami czy alergią pokarmową.

W szkołach podstawowych przygotowano ogółem 23,2 tys. miejsc w 40 szkołach, w tym ponad 3,1 tys. dla pierwszoklasistów. Zgodnie z nową siecią szkół przyjętą w związku z reformą edukacji, 38 podstawówek działać będzie samodzielnie, dwie w szkołach średnich. Wszelkie informacje dla rodziców zawiera informator wydany przez magistrat.

Wiceprezydent Rudnicki poinformował, że jeśli dany uczeń mieszka na terenie danego obwodu szkolnego i chce uczęszczać do szkoły obwodowej, to do I klasy szkoły podstawowej jest przyjmowany z urzędu (wystarczy zgłoszenie i oświadczenie o miejscu zamieszkania). Jeśli jest spoza obwodu, może chodzić do wybranej na wniosek rodziców, jeśli są wolne miejsca.

Nie wiadomo, ilu uczniów zgłosi się do klas IV i VII w podstawówkach, które powstaną z przekształcenia gimnazjów. O tym, ile klas powstanie w takich szkołach, będzie decydować miasto w zależności od liczy chętnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.