PARTNER PORTALU
  • BGK
> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Białystok: Uniwersytety w mniejszych miastach mają swoją rolę

  • PAP/KDS    6 października 2017 - 17:37
Białystok: Uniwersytety w mniejszych miastach mają swoją rolę
- Uniwersytet to tworzenie zaplecza intelektualnego, naukowego, zaplecza - ocenia prof. Ciborowski, rektor UwB (fot.uwb.edu.pl)

O roli uniwersytetów działających w miastach średniej wielkości dyskutowano w Białymstoku podczas dwudniowej konferencji "Miejsce i rola uniwersytetu w XXI wieku. Nauka - kultura - wymiar lokalny" . -  Uniwersytet to tworzenie zaplecza intelektualnego, naukowego, zaplecza (...), które może wpływać na zupełnie jeszcze dziś abstrakcyjne dziedziny życia - podkreśla  prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.
• Uczelnie stanowią ogromny potencjał dla rozwoju średniej wielkości miast - uważa prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. 

• Przedstawiciele uniwersytetów ze średnich miast obawiają się, że zaproponowane przez Jarosława Gowina zmiany, wpłyną negatywnie na ich funkcjonowanie. 

• Zakończona w piątek (06.10) dwudniowa konferencja "Miejsce i rola uniwersytetu w XXI wieku. Nauka - kultura - wymiar lokalny" odbyła się w ramach obchodów 20-lecia białostockiej uczelni. Kilkudziesięciu naukowców z całego kraju dyskutowało m.in. o miejscu uniwersytetu w środowisku lokalnym.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski uważa, że takie uczelnie w średniej wielkości miastach pełnią ważną rolę nie tylko kulturotwórczą i społeczną, ale też gospodarczą. Dodał, że 40 tys. studentów, którzy studiują w Białymstoku (w mieście działają też inne uczelnie: Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny - przyp. red), to ogromny potencjał dla rozwoju regionu.

- Uniwersytet to tworzenie zaplecza intelektualnego, naukowego, zaplecza (...), które może wpływać na zupełnie jeszcze dziś abstrakcyjne dziedziny życia - dodał prof. Ciborowski.

O ważnej roli regionalnych uniwersytetów mówiła prof. Danuta Dąbrowska z Uniwersytetu Szczecińskiego. Powiedziała dziennikarzom, że w regionach uniwersytety mają swoją misję - są nie tylko ośrodkami opiniotwórczymi, ale też wychodzą z inicjatywami, docierając i integrując w ten sposób różne środowiska. - To wszystko jakby ciąży do uniwersytetu, a uniwersytet wychodzi naprzeciwko również tym inicjatywom - powiedziała Dąbrowska.

Jej zdaniem, jeśli taki uniwersytet jest widoczny w danym mieście, to pełni bardzo ważną funkcję. - To wręcz skok cywilizacyjny, taki społeczny, niezależny już od tego, że prowadzi się badania naukowe, które się przekładają na wykorzystanie w miejscowym biznesie, bo to jest oczywiste. Ale chodzi mi o kulturotwórczą, cywilizacyjną rolę tych uczelni - dodała.

Podała przykład, organizowanego przez jej uczelnię, Festiwalu Nauki, który najpierw odbywał się tylko w Szczecinie, a teraz obejmuje całe województwo. - My jeździmy mniejszych miejscowości - tam jest to święto nauki, które cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi, bo oni nie mają innej możliwości zetknięcia się z tym, co my robimy, z odkryciami naukowymi, badaniami - powiedziała Dąbrowska.

Podczas konferencji dyskutowano też m.in. o zmianach w szkolnictwie wyższym, w związku z przygotowywaną przez resort nauki nową ustawą, której założenia przedstawił 19 września w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Według prof. Dąbrowskiej są to założenia rewolucyjne. - Uniwersytet ma być przedsiębiorstwem, to czynniki ekonomiczne mają się przede wszystkim liczyć i to wszystko, co jest tzw. misją, co nie przekłada się na punkty, rankingi, konkretne pieniądze, to wszystko przestaje się liczyć - oceniła.

Dlatego - jak dodała - obawia się, że te lokalne, mniejsze uniwersytety zaczną się odwracać od tej misji. W jej ocenie, chcąc utrzymać się na rynku, będą musiały koncentrować się wyłącznie na badaniach naukowych z myślą o ich szybkim przełożeniu na gospodarkę i pieniądze, a młodzi naukowcy będą odmawiać udziału w przedsięwzięciach, które nie przynoszą im punktów w tabelkach.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.