PARTNER PORTALU
  • BGK

Biblioteka w Swarzędzu: bajkoczytanie

  • 24swarzedz.pl (Joanna Gryczyńska)    15 października 2012 - 09:54
Biblioteka w Swarzędzu: bajkoczytanie

W Bibliotece Publicznej, na osiedlu Czwartaków w Swarzędzu, w każdy wtorek odbywają się spotkania z lekturą.
Zajęcia przeznaczone są dla najmłodszych czytelników oraz ich rodziców. Cotygodniowe, głośne czytanie bajek połączone jest z zajęciami plastycznymi, podczas których dzieci jeszcze bardziej rozwijają wyobraźnię.

To kolejna akcja biblioteki w Swarzędzu uświadamiająca rodziców, że czytanie dzieciom przynosi wiele korzyści i pozytywnie wpływa na ich rozwój. Niektórzy twierdzą, że warto czytać nawet nienarodzonemu dziecku, które reaguje na odgłosy towarzyszące życiu przyszłej mamy. Także niemowlę szybko uczy się rozpoznawać głosy rodziców i chłonie wszystkie dźwięki, które pomagają mu w nauce mowy.

Najbardziej zadziwiające efekty przynosi głośne czytanie kilkuletniemu dziecku. W trakcie systematycznej lektury z kilkulatkiem rodzice mogą zaobserwować u dziecka łatwość kojarzenia faktów i coraz sprawniejszą pamięć.

Dziecko staje się ciekawsze świata i rozwija wyobraźnię. Uważa się również, że dzięki głośnemu czytaniu dziecko uczy się myślenia, a także poprawia swoją zdolność koncentracji. Niestety, dzisiaj możemy zaobserwować jeszcze jeden fakt. Nawyk czytelniczy zaczyna powoli zanikać. Zamiast książki chętniej wybieramy film, a może po prostu brakuje nam czasu.

Coraz mniej dzieci i młodzieży czyta więcej niż obowiązkowy zestaw szkolnych lektur, który często również jest zastępowany filmowymi adaptacjami. Jednak wszelkie fakty i badania wskazują na to, że właśnie czytanie ma wielki wpływ na rozwój osobowości dziecka i jego umysłu.

Na stronie internetowej popularnej ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” organizatorzy zachęcają rodziców, aby swoim pociechom czytali chociaż 20 minut dziennie.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci, które nie uczęszczają do przedszkoli. Biblioteka zaprasza młodych czytelników, w wieku od trzech do pięciu lat, w każdy wtorek o godzinie 10:00. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: +48 61 817 31 02. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.