PARTNER PORTALU
  • BGK

Biblioteka+ - wspieranie bibliotek gminnych

  • PAP    23 marca 2011 - 19:44
Biblioteka+ - wspieranie bibliotek gminnych

150 mln zł przeznaczył rząd na dofinansowanie inwestycji w bibliotekach gminnych w ramach programu "Biblioteka+". Mają one być przekształcone w nowoczesne lokalne centra dostępu do kultury i wiedzy. Program ma być realizowany do 2015 r.
Cele i zasady programu "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" przestawił w środę na konferencji w Lublinie Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, który zarządza projektem.

Jak tłumaczył Gauden, przez ostatnie 20 lat biblioteki w małych miejscowościach były często zaniedbywane, a tymczasem mogą one, na wzór np. krajów skandynawskich, pełnić funkcje ośrodków życia społecznego i kulturalnego. - Chodzi o to, żeby zbudować w tych miejscowościach takie instytucje, które będą przeciwdziałały wykluczeniu cywilizacyjnemu, będą dawały każdemu szansę dostępu do książek, do internetu, do czasopism, do DVD. Biblioteka to jest miejsce, gdzie są nie tylko książki, ale też nowoczesne media - powiedział Gauden.

Program przewiduje dofinansowanie przez ministerstwo kultury budowy biblioteki w małej miejscowości albo remontu czy rozbudowy biblioteki już istniejącej. Mogą z tego korzystać samorządy gmin wiejskich, miejsko-wiejskich lub miejskich, w których liczba mieszkańców nie przekracza 15 tysięcy.

Według założeń projektu, 40 proc. inwestycji może być sfinansowane ze środków ministerstwa kultury, 30 proc. ze środków danego samorządu gminnego, a pozostałe 30 proc. z budżetu samorządu wojewódzkiego.

Ministerstwo na okres pięciu lat trwania programu 2011-2015 przeznaczyło na ten cel 150 mln zł. W roku bieżącym zaplanowano wydać 15 mln zł, w kolejnych latach po ok. 40 mln zł, a w ostatnim roku - 13 mln zł.

Według wicedyrektora departamentu kultury edukacji i sportu lubelskiego urzędu marszałkowskiego Andrzeja Miskura na Lubelszczyźnie z programu mogłoby ewentualnie skorzystać około 80 gmin. "Nie wiemy jeszcze, czy wszystkie te gminy chciałyby składać aplikacje" - zaznaczył.

Miskur podkreślił, że program "Biblioteka+" dopiero został uruchomiony a spotkanie w Lublinie ma charakter informacyjny i dopiero po zapoznaniu się wszystkich zainteresowanych z jego warunkami okaże się, gdzie będzie mógł on być realizowany. Jak tłumaczył, od zainteresowania poszczególnych samorządów będzie też zależało, w jakim stopniu inwestycje w infrastrukturę bibliotek zostaną dofinansowane przez samorząd województwa.

Konferencja w Lublinie - w której uczestniczyli głównie bibliotekarze - była pierwszą z cyklu konferencji prezentujących program "Biblioteka+", które mają się odbyć w miastach wojewódzkich.

Program "Biblioteka+" jest częścią rządowego programu "Kultura+", którego celem jest poprawa dostępu do kultury osób zamieszkałych na wsiach i w małych miejscowościach. Program "Kultura+" zakłada m.in. modernizację infrastruktury bibliotek na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz digitalizację i udostępnianie zbiorów. Na realizację tych celów w latach 2011-2015 ma zostać przeznaczone łącznie 516 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.