PARTNER PORTALU
  • BGK

Biblioteka za 16, 5 mln zł w Oświęcimiu

  • GK/malopolskie.pl    9 czerwca 2011 - 10:15
Biblioteka za 16, 5 mln zł w Oświęcimiu

Wrzutnia książek, klasopracownie, sala multimedialna i audytoryjna na 140 miejsc i punkt konsultacyjny dla organizacji pozarządowych – to znajdzie się w nowej bibliotece przy ul. Nojego w Oświęcimiu.
Budowa biblioteki, która trwała niespełna dwa lata, to zasługa połączonych sił Unii oraz samorządu województwa.

Inwestycja kosztowała 16,5 mln zł, z czego ponad 12 mln zł dołożyła Unia. Dotację przyznał marszałek w ramach regionalnego programu operacyjnego. Do tej pory główna siedziba biblioteki znajdowała się w budynku mieszkalnym przy ul. M. Kopernika, a sześć pozostałych filii ulokowanych zostało w wynajmowanych obiektach.

Teraz, dzięki pieniądzom unijnym, przy ul. Nojego wybudowano nową siedzibę dla oświęcimskiej książnicy.

I tak na parterze znalazła się czytelnia prasy codziennej, dział książki obcojęzycznej, wielofunkcyjna sala audytoryjna na około 140 miejsc, klasopracownie, punkt konsultacyjny dla różnych organizacji pozarządowych, dział zbiorów specjalnych z dwoma salami multimedialnymi oraz bawialnia dla dzieci.

Zaplanowano również całodobową wrzutnię książek, czyli otwarty punkt, w którym można przez cały czas zwracać wypożyczane pozycje.

Na pierwszym piętrze znajduje się dział dziecięcy wraz z Centrum Literatury Dziecięcej oraz przystosowane dla dzieci klasopracownie i pokój edukacyjny.

Na drugim piętrze mieści się wypożyczalnia, ogólna czytelnia z multimediami, czytelnie czasopism, a także „kącik czytelniczy książki własnej”. Oświęcimska biblioteka została też wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy.

– Życzę, aby ten obiekt służył tym, dla których powstał – od najmłodszych do najstarszych, aby ludzie mogli tu często przychodzić i korzystać z dobrej atmosfery– mówił marszałek Marek Sowa.

Z nowej biblioteki będzie można korzystać już za kilka tygodni. By – jak zaznaczył Marek Sowa – poszerzyć zasoby biblioteki gospodarz regionu podarował specjalny album.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.