PARTNER PORTALU
 • BGK

Blokada oddawania szkół w prywatne ręce

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 marca 2013 - 07:31
Blokada oddawania szkół w prywatne ręce

Związek Nauczycielstwa Polskiego przy pomocy Trybunału Konstytucyjnego chce zablokować przekazywanie szkół w prywatne ręce.
Niektóre samorządy chcą uniknąć „rozwiązania ostatecznego" i powierzają prowadzenie zamykanych szkolnych placówek prywatnym podmiotom, np. stowarzyszeniom rodziców, albo przekazują gminnym spółkom - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Takie działania samorządów nie mają większego znaczenia dla rodziców i samych uczniów, ale dla nauczycieli to prawdziwa katastrofa. Nie mogą bowiem już korzystać z przywilejów zagwarantowanych w Karcie.

W efekcie muszą pracować dłużej niż 18 godzin tygodniowo i często za niższe wynagrodzenie. Dodatkowo bez dłuższych urlopów i rocznych przerw zdrowotnych.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się na takie praktyki. Dlatego sięgnął po ostateczną broń i złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • 777, 2013-03-15 09:22:22

  pilo podałeś opis przyszlości pod rządami Związku Nauczycielstwa Polskiego. Żaden budżet nie jest z gumy, jak bedziemy zatrudniać nauczycieli i płacić im za 18 godzin tygodzniowo 2 x średnia krajowa, to w przeliczeniu na normalna prace robi się 4-5 srednich krajowych NA GODZINĘ - TO NIE STARCZY NA ...INFRASTRUKTURĘ, OGRZEWANIA ITP.  rozwiń
 • pllo, 2013-03-15 08:43:57

  Może niech szkoły jak szpitale będą spólkami z o.o. rady rodziców, radami nadzorczymi tych spóółek kapitałowych a rodzicom na święta dywidendy wypłacać. Zimą uczyć można na sali gimnatycznej (jeden nauczyciel i jedna dmuchawa wystarczy na kilkaset osób, wzmacniacz pielgrzymkowy ksiądz z zakrystii pr...zyniesie) a laem w parku W klasach początkowych funkcję nauczycielka może spełniać wożna (przecież do stu zliczy) a w-f powierzyć palaczowi. Stołówka w MOPSIE, świetlica w MPIMKU a praca w przyszłości u bauera przy szparagach.  rozwiń
 • antykomuch, 2013-03-15 08:25:08

  Związek Nauczycielstwa Polskiego to postkomunistyczna agentura KGB. Zlikwidowac zakazać dziełalności - działa na szkode Polskiej Racji Stanu.