PARTNER PORTALU
  • BGK

BohaterON – niecodzienne lekcje historii w kilkunastu miastach

  • aw/pap    16 września 2016 - 06:55
BohaterON – niecodzienne lekcje historii w kilkunastu miastach
Ważny punkt warsztatów to wspólne napisanie symbolicznych kartek do powstańców (fot:bohateron.pl)

Możliwość zagrania w specjalnie opracowaną grę "Cenzura", wzięcia udziału w dyskusji i napisania symbolicznych kartek do powstańców zaplanowano w ramach ogólnopolskiego cyklu warsztatów będących częścią akcji BohaterON – włącz historię.
Ideą ogólnopolskiego projektu BohaterON - włącz historię jest uhonorowanie i upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego. Ma on potrwać do 2 października, a organizują go Fundacje Sensoria i Rosa. Jednym z jego segmentów są warsztaty, które mają się odbyć w kilkunastu szkołach ponadpodstawowych na terenie całego kraju.

Warsztaty będą, jak podkreślają organizatorzy, "niecodzienną lekcją historii", której celem jest przybliżenie młodzieży wydarzeń sprzed lat, zaproszenie do wspólnej dyskusji i zagrania w grę edukacyjną. Młodzież otrzyma również możliwość napisania kartek do powstańców warszawskich.

"Przed nami spore wyzwanie, ponieważ chcemy mówić do młodzieży, używając nieco innego sposobu przekazu. Zaangażowaliśmy do współpracy nad materiałami lubiany przez młodych ludzi zespół videoblogerów znanych pod nazwą +Historia bez cenzury+. Chcemy skłonić uczniów do refleksji i dyskusji, pozwalając im poznać historie i bohaterów sprzed lat od zupełnie nowej strony" - podkreśla przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego BohaterON Agnieszka Łesiuk.

Podczas warsztatów zapowiedziano premierę specjalnie opracowanej gry "Cenzura". Jej uczestnicy będą zgadywać hasła związane z powstaniem warszawskim bez używania kluczowych słów z nimi związanych. Prezentowany ma być także nowy poświęcony powstaniu odcinek popularnego programu historycznego "Historia bez Cenzury" przygotowany specjalnie na warsztaty.

W ich ramach zaplanowano również dyskusje o tym, czym dla młodych ludzi jest historia, bohaterstwo i nowoczesny patriotyzm. Ważny punkt warsztatów to wspólne napisanie symbolicznych kartek do powstańców. Będzie także możliwość wysłania za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego korespondencji do wybranych przez młodzież bohaterów walk o stolicę.

Warsztaty zaplanowano w szkołach ponadpodstawowych znajdujących się m.in. w Toruniu, Koszalinie, Warszawie, Suwałkach, Braniewie, Poznaniu, Słupsku, Gorzowie Wielkopolskim, Wodzisławiu Śląskim, Lublinie, Rzeszowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Wrocławiu.

Projekt BohaterON odbywa się pod patronatem honorowym ministrów: kultury, nauki, obrony, pracy, edukacji oraz pełnomocnika prezesa rady ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.