PARTNER PORTALU
 • BGK

Broniarz po spotkaniu z Agatą Kornhauser-Dudą: Widzę dużą empatię wobec naszego środowiska

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    22 listopada 2017 - 17:07
Broniarz po spotkaniu z Agatą Kornhauser-Dudą: Widzę dużą empatię wobec naszego środowiska
Spotkanie prezesa ZNP z Pierwszą Damą trwało 50 minut (fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski)

- To nie było zmarnowane 50 minut. Nawet w sekundzie - tak spotkanie z prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą komentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
• - Nie pojechałem do pani prezydentowej cokolwiek załatwiać - o spotkaniu z Pierwszą Damą mówi szef ZNP.

• Jak podkreśla, najważniejsze w spotkaniu było to, że udało im się porozmawiać jak "nauczyciel z nauczycielem". 

• Broniarz zapowiedział też, że w najbliższych dniach ZNP wystąpi do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o zawetowanie zmian w ustawie Karta Nauczyciela regulujących ocenę pracy nauczycieli.

****

Spotkanie, które odbyło się w środę (22.11), było odpowiedzą na list wystosowany przez prezesa ZNP, w którym poprosił o pomoc w sprawie nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Chodzi o zmiany dotyczące oceny pracy nauczycieli. Nowelizacja znalazła się w przyjętej przez Senat ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

- Nie pojechałem do pani prezydentowej cokolwiek załatwiać. Pojechałem po to, żeby powiedzieć jej o naszych obawach i zagrożeniach, jakie wynikają z projektowanych rozwiązań. Ale przede wszystkim rozmawialiśmy o edukacji jak nauczycielka z nauczycielem - komentuje w rozmowie z Portalem Samorządowym szef ZNP. Jak dodaje, poza kwestią oceny pracy nauczycieli, podczas trwającego 50 minut spotkania udało się im poruszyć również wątki dotyczące finansowania edukacji, jakości kształcenia nauczycieli, ich pozycji zawodowej, prestiżu zawodu, potrzebie zmian czy konsekwencji reformy edukacji. 

Pytany o reakcje Kornhauser-Dudy mówi tak: - Widzę, że pani prezydentowa wykazuje dużą empatię wobec naszego środowiska. Zdaję sobie sprawę z tego, że pozycja pani prezydentowej, mimo silnej osobowości i charakteru, konstytucyjnie nie jest nigdzie umocowana. Dla mnie było ważne, aby poznała nasze stanowisko wobec proponowanych przez Annę Zalewską zmian i konsekwencje, jakie mogą one przynieść. 

Broniarz przypomina też, że w najbliższych dniach ZNP wystąpi do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o zawetowanie zmian w ustawie Karta Nauczyciela, regulujących ocenę pracy nauczycieli.

Chodzi o zapis, który mówi, że kryteria oceny nauczycieli ma określić minister edukacji narodowej w rozporządzeniu, natomiast wskaźniki oceny - dyrektor każdej szkoły w regulaminie. Jak tłumaczy resort edukacji, takie rozwiązanie pomoże uwzględnić przy ocenianiu specyfikę różnego rodzaju szkół i warunków, w jakich pracują nauczyciele. Zgoła inaczej ocenia to rozwiązanie Broniarz.  

- Spowoduje to, że powstanie ponad 25 tysięcy regulaminów oceniania nauczycieli. W każdej placówce funkcjonującej na bazie ustawy systemowej powstaną odrębne wytyczne - wyjaśnia prezes ZNP. - W efekcie nawet w dwóch różnych szkołach funkcjonujących przy jednej ulicy mogą być różne regulaminy. W jednej ocena nauczyciela będzie zależała od wartości merytorycznej jego pracy, w drugiej od postawy moralnej. To będzie horror, żeby nie powiedzieć patologia - podsumowuje szef ZNP. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • gospodarzstajni, 2017-12-02 02:03:10

  Opluliście reformę Oświaty, to teraz bierzcie się za kodeks wyborczy. Jak tam nie dacie rady wracajcie do awantur o Sądy. Na wiosnę nie zapomnijcie walczyć o "puszczę" Białowieską. Tam zaś nawet nie wiecie gdzie jest zwyczajny las, gdzie puszcza, gdzie obszary Parku Narodowego, gdzie rezer...waty, siedliska, ostoja zwierzyny. Nieważne. Abyście tylko "dymu" narobili. Fundacja Georga Sorosa, Adenauera i Batorego może nie zdejmie Was ze swojej listy płac. Płatni Zdrajcy Pachołki Rusyfikacji i Brukseli.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-11-23 11:38:05

  Nie potrzebujemy czegokolwiek, podobnego do bałaganu pani Zalewskiej. Potrzebujemy odebrania szkół politykom oraz partnerskich relacji nauczycieli z rodzicami, służących wspieraniu uczniów w rozwoju. Trzeba skończyć z wkuwaniem podręczników, a uruchomić uczenie się z realnego życia, przez aktywność ...edukacyjną uczniów, w pierwszej kolejności w ich otoczeniu. Marsz 11 listopada to fatalna wizytówka polskiego społeczeństwa i polskiej szkoły. Wyzwiska i race mają zastąpić uczenie się w dialogu, ze wszystkimi? Fatalną mamy polską edukację.  rozwiń
 • Weronika, 2017-11-23 11:24:19

  Do Jaro: Zgadzam się w 100% . ZNP może się komuś nie podobać, ale tylko oni próbują coś robić. Solidarności nie ma.