PARTNER PORTALU
  • BGK

Broniarz: Pracy nauczyciela nie zastąpią nowe technologie w edukacji

  • PAP    13 października 2014 - 09:46
Broniarz: Pracy nauczyciela nie zastąpią nowe technologie w edukacji

- Zawód nauczyciela nigdy nie przestanie mieć kluczowego znaczenia. Pracy nauczyciela i wychowawcy nie zastąpią nowe technologie w edukacji - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do nauczycieli w związku z Dniem Edukacji Narodowej, który będzie obchodzony 14 października .
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zwracając się do nauczycieli przypomniał, że codziennie podejmują oni trud kształcenia i wychowywania, choć - jak ocenił - w dzisiejszych czasach coraz trudniej być nauczycielem. "Z każdym rokiem szkolnym przybywa nowych obowiązków, rosną oczekiwania rodziców, zmienia się rola szkoły i pozycja pedagogów, także za sprawą debaty publicznej, w której nauczyciele są przedstawiani głównie w kontekście kosztów ponoszonych przez samorządy na edukację" - podkreślił.

Według Broniarza, coraz rzadziej dyskutuje się, o jakości kształcenia. "Po 25 latach od przemian ustrojowych, Polska jest za granicą wychwalana za niebywały sukces edukacyjny. W kraju zaś nauczyciele są krytykowani, a w debacie pojawiają się nieprawdziwe informacje o ich czasie pracy i płacach" - zaznaczył.

Jak podkreślił prezes ZNP do przeciwników publicznej edukacji nie przemawiają fakty i wyniki międzynarodowych badań. "PISA 2012 udowodniła, że Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej. Raport OECD Better Life Index jeszcze bardziej nas docenił, stwierdzając, że mamy drugi najlepszy system oświaty wśród wysokorozwiniętych krajów. To jest wielki sukces nauczycieli oraz wspierających ich pracowników szkolnej administracji i obsługi" - zauważył.

Czytaj też:  Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Dlatego - napisał - istnieje potrzeba przywrócenia naszemu zawodowi jego dawnego znaczenia, a nauczycielom poczucia satysfakcji z wykonywanej pracy. "UNESCO podkreśla, że inwestowanie w nauczycieli jest kluczowe, bowiem system edukacji jest tak dobry, jak dobrzy są jego nauczyciele" - dodał prezes ZNP.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: szkoły są dobre i złe, a nie publiczne i niepubliczne

Życzył nauczycielom, by ich praca była należycie oceniana i wynagradzana, aby trud, który wkładają w kształcenie był doceniany, a ich zawód cieszył się społecznym uznaniem i szacunkiem.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.