PARTNER PORTALU
  • BGK

Brzydkie ściany Poznania ozdobią murale

  • PAP    13 maja 2011 - 09:33
Brzydkie ściany Poznania ozdobią murale

Pięć zaniedbanych ścian w centrum Poznania zostanie ozdobionych muralami – ściennymi malowidłami – podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu „Festiwalu Murali – Outer Spaces”.
Organizatorzy festiwalu zaprosili pięciu uznanych twórców murali, którzy od poniedziałku do piątku malować będą swoje prace na ścianach pięciu kamienic w centrum Poznania. Będą malowane ściany szczytowe, na granicach działek budowlanych, bez okien.

„Powstanie murali to cel imprezy, ale przede wszystkim jest to wydarzenie, które ma połączyć siły wielu zaangażowanych ludzi, artystów, mieszkańców wytypowanych kamienic, przychylnych urzędników, przedsiębiorców w celu stworzenia nowej, jakości i pokazania wpływu oddolnych inicjatyw na przestrzeń, w której żyjemy” – – poinformował Paweł Janowski ze Stowarzyszenia Inner Art.

Według niego, murale przyczyniają się do polepszenia jakości przestrzeni w jakiem żyjemy. „Są dowodem na to, że miasto tętni życiem i kolorem” – powiedział. Swoje murale w Poznaniu stworzą artyści z Włoch, Francji, Hiszpanii i Holandii. Najbardziej znanym z nich jest Włoch „Blu”, który zyskał sławę, podróżując po świecie oraz malując swoje mocno zaangażowane politycznie i społecznie murale.

Podejmuje tematy takie jak wojna, śmierć, władza. Pochodzący z Holandii „Erosie” w swoich pracach wykorzystuje zabawę reklamą, grafiką, graffiti czy ilustracją. „Kenor”, uchodzący za jednego z najciekawszych artystów współczesnej Hiszpanii, w swoich pracach ujmuje kwintesencję klimatu i stylu życia Barcelony, mieszając inspiracje klasycznym malarstwem z grafiką.

Prace pochodzącego z Francji „Remeda” są czyste, syntetyczne, czytelne. Płaskie powierzchnie koloru oraz smukłe krawędzie nadają jego muralom elegancji i klasy. Kolejny uczestnik festiwalu Hiszpan „Sam3” tworzy murale zdominowane przez czarny kolor. Najbardziej znany jest ze swoich wielkoformatowych murali pokazujących ludzi w absurdalnych, baśniowych sytuacjach.

Oprócz tworzenia malowideł podczas festiwalu pokazany zostanie film „ Bomb It 2” o światowym street-art, dyskusja na temat rewitalizacji przestrzeni miejskiej z udziałem specjalistów, koncerty i warsztaty uczące artystycznego malowania po murach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.