PARTNER PORTALU
  • BGK

Budynek zakładu fotograficznego w rejestrze zabytków

  • PAP    3 czerwca 2011 - 13:10

Pod ochroną Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znalazł się budynek w Siedlcach przy ul. Sienkiewicza, w którym przed wojną był zakład fotograficzny Adolfa Gancwola-Ganiewskiego.
Studio należało do niego od roku 1885. Informację o wpisaniu budynku na listę obiektów chronionych podała Monika Dziekan, rzeczniczka Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

„Obiekt może zostać wpisany do rejestru zabytków ze względu na jego wartość naukową, historyczną bądź kulturową. Budynek, w którym znajdowało się studio Gancwola – Ganiewskiego, znalazł się w rejestrze z uwagi na jego walory historyczne” – powiedziała Dziekan.

W budynku, znajdującym się przed wojną przy ul. Ogrodowej 29, dziś przy ulicy Sienkiewicza 33, do roku 1952 zakład fotograficzny prowadzili uczniowie Gancwola-Ganiewskiego: Ludmiła i Wacław Rudeccy.

Do obecnych czasów – jak informuje Dziekan – zachował tylko budynek mieszkalny, należący do prywatnego właściciela. Znajdująca się w podwórku posesji ciemnia, w której fotograf wywoływał swoje zdjęcia, nie przetrwała do dzisiaj.

Adolf Gancwol (w 1928 r. zmienił nazwisko na Gancwol-Ganiewski)urodził się w 1870 r., w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Zginął w roku 1942, w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Treblince.

Był fotografem i społecznikiem. Setkami swoich zdjęć dokumentował historię Siedlec, Podlasia i Lubelszczyzny. Fotografował ważne uroczystości, architekturę Siedlec i mieszkańców miasta – Polaków, Żydów, Rosjan, Niemców. Robił fotografie uczniom siedleckich szkół, policjantom, żołnierzom i strażakom.

Gancwol-Ganiewski był również aktywnym uczestnikiem życia miejskiego ówczesnych Siedlec. Był członkiem Siedleckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu i kierownikiem kina letniego.

Wspomagał finansowo najzdolniejszych uczniów siedleckich szkół, a jako kierownik kina pozwalał młodzieży na darmowy udział w seansach filmowych.

Spośród prac Gancwola-Ganiewskiego, do czasów współczesnych przetrwało ponad 900 szklanych negatywów, które obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Nie zachowały się fotografie wykonane po roku 1940, wykonane na taśmie celuloidowej.
O życiu słynnego siedleckiego fotografa opowiada nakręcony w 1993 r. film biograficzny w reżyserii Mariusza Malca pt. „Gancwol fotograf”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.