PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet na edukację bez poprawek

  • PAP    3 stycznia 2013 - 15:13
Budżet na edukację bez poprawek

Senacka Komisja Edukacji, Nauki i Sportu pozytywnie zaopiniowała w czwartek wysokość środków przeznaczonych na edukację w budżecie państwa na 2013 r. Senatorowie nie zaproponowali żadnych poprawek do tej części budżetu.
Za pozytywnym zaopiniowaniem głosowało sześciu senatorów, nikt nie był przeciw, jeden z senatorów wstrzymał się od głosu.

W budżecie państwa na 2013 r. na edukację przeznaczono 42 mld 625 mln zł, w tym subwencja oświatowa wyniesie 39 mld 509 mln zł (czyli 92,7 proc. środków na edukację). W 2012 roku subwencja oświatowa wynosiła 38 mld 711 mln 95 tys. zł.

Kwota przeznaczona w subwencji oświatowej na jednego ucznia w 2013 r. ma wynieść 5171 zł, co oznacza wzrost o 229 zł w stosunku do 2012 r., czyli o 4,6 proc.

Czytaj też:  Samorządy coraz więcej wydają na edukację

"O ile wzrost subwencji (...) może wydawać się niewielki, bo to jest 0,9 proc. (...) to mamy do czynienia z malejącą liczbą uczniów i malejącą liczbą nauczycieli, w efekcie standard finansowania na jednego ucznia, jak co roku rośnie; rośnie bardziej niż inflacja" - powiedział wiceminister edukacji Maciej Jakubowski.

W budżetach ministerstw na wydatki związane z prowadzeniem szkół przeznaczono w budżecie na 2013 r. 1 mld 621 mln zł. W budżetach wojewodów na edukację przeznaczono 202 mln zł. Rezerwy celowe wyniosą łącznie 1 mld 292 mln zł.

Według Jakubowskiego struktura podziału środków zapisanych w rezerwach i ich wysokość jest podobna jak w 2012 r. Wyjątek stanowią trzy rezerwy: na dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego, w tym program "Wyprawka szkolna", na program "Radosna szkoła" oraz na dofinansowanie wychowania przedszkolnego.

Rezerwa na dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego w 2013 r. wyniesie 801 mln zł, podczas gdy w 2012 r. na ten cel przeznaczono 505 mln zł. Wzrost kwoty związany jest ze zmianą kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy materialnej udzielanej uczniom. Obecnie by uczeń otrzymał pomoc, dochód w jego rodzinie w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekroczyć 456 zł; wcześniej nie mógł przekroczyć 351 zł.

Zmniejszeniu uległa za to (z 200 mln zł w 2012 r. do 100 mln zł w 2013 r.) rezerwa na realizację rządowego programu "Radosna szkoła", czyli na zakup pomocy edukacyjnych dla najmłodszych uczniów oraz tworzenie lub modernizację placów zabaw.

"W ostatnim roku zaobserwowaliśmy pewne nasycenie. Rezerwa ta została wykorzystana na poziomie około sześćdziesięciu kilku milionów" - powiedział Jakubowski. Zapowiedział, że w tym roku program "Radosna szkoła" ulegnie "pewnym modyfikacjom tak by samorządom było łatwiej wykorzystać środki z rezerwy".

W budżecie pojawiła się też nowa rezerwa - na dofinansowanie wychowania przedszkolnego; wynosi ona 320 mln zł. Środki z tej rezerwy mają być wykorzystane m.in. na obniżenie od 1 września 2013 r. opłat za przedszkola wnoszonych przez rodziców. Kwota ta - zgodnie z zapowiedziami rządu - ma z roku na rok rosnąć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.