Buntują się przeciw dopłatom do pensji nauczycieli

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 17-02-2010
  • drukuj
Duże miasta skarżą do Trybunału Konstytucyjnego nowe przepisy o wypłacie dodatku nauczycielom.

Dziś samorządy mają ostatni dzień na przesłanie regionalnym izbom obrachunkowym (RIO), dyrektorom szkół i oświatowym związkom zawodowym sprawozdania z wysokości średnich płac nauczycieli w ubiegłym roku. Gminy, które ich nie zapewniały, musiały wypłacić pedagogom do końca stycznia jednorazowy dodatek uzupełniający.

„Dziennik Gazeta Prawna” sprawdził, że musiała to zrobić prawie każda z nich, co kosztowało od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. W Radzyniu Podlaskim gmina wydała na ten cel 175 tys. zł, w Chrzanowie – ponad 1 mln, w Bielsku-Białej – 4 mln zł, w Częstochowie – 4,5 mln zł, a w Rybniku – około 6 mln zł.

Nie otrzymały jednak na to pieniędzy z budżetu. Między innymi dlatego ograniczają zatrudnienie w szkołach i skarżą nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Te samorządy powinny się wstydzić, że nie doszacowały wynagrodzeń nauczycieli na tak wielkie kwoty. Prawo nauczycielom określiło wysokość wynagrodzenia i JST winny je wypłacać! Ciekawe czy SAMORZĄDOWCY by się godzili na niższe wynagrodzenia niż okreslone przepisami prawa.

Obywatel, 2010-02-17 19:12:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE