PARTNER PORTALU
  • BGK

Buntują się przeciw dopłatom do pensji nauczycieli

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 lutego 2010 - 08:32

Duże miasta skarżą do Trybunału Konstytucyjnego nowe przepisy o wypłacie dodatku nauczycielom.
Dziś samorządy mają ostatni dzień na przesłanie regionalnym izbom obrachunkowym (RIO), dyrektorom szkół i oświatowym związkom zawodowym sprawozdania z wysokości średnich płac nauczycieli w ubiegłym roku. Gminy, które ich nie zapewniały, musiały wypłacić pedagogom do końca stycznia jednorazowy dodatek uzupełniający.

„Dziennik Gazeta Prawna” sprawdził, że musiała to zrobić prawie każda z nich, co kosztowało od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. W Radzyniu Podlaskim gmina wydała na ten cel 175 tys. zł, w Chrzanowie – ponad 1 mln, w Bielsku-Białej – 4 mln zł, w Częstochowie – 4,5 mln zł, a w Rybniku – około 6 mln zł.

Nie otrzymały jednak na to pieniędzy z budżetu. Między innymi dlatego ograniczają zatrudnienie w szkołach i skarżą nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Obywatel, 2010-02-17 19:12:52

    Te samorządy powinny się wstydzić, że nie doszacowały wynagrodzeń nauczycieli na tak wielkie kwoty. Prawo nauczycielom określiło wysokość wynagrodzenia i JST winny je wypłacać! Ciekawe czy SAMORZĄDOWCY by się godzili na niższe wynagrodzenia niż okreslone przepisami prawa.