PARTNER PORTALU
  • BGK

By młodzież poznała miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie

  • Gazeta Zamojska    19 lutego 2013 - 08:41

"Miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie" to projekt historyczny, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu.
Przedsięwzięcie ma charakter edukacyjny i skierowane jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych czterech powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Fundacji Banku Zachodniego WBK.

Głównym założeniem projektu jest zainteresowanie młodzieży historią II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem losów ludności Zamojszczyzny oraz wydarzeń i miejsc, które stały się symbolem bohaterstwa i martyrologii mieszkańców tych ziem. Kształtowanie uczuć patriotycznych, szacunku dla przeszłości małej ojczyzny i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Realizując przedsięwzięcie chcemy zachęcić młodzież do podjęcia samodzielnych badań nad historią regionu. Pomóc młodym ludziom rozwinąć umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach oraz krytycznego podejścia do zgromadzonych materiałów.

Projekt "Miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie" jest objęty patronatem: Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Prezydenta Miasta Zamość - Marcina Zamoyskiego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamojskiego oraz patronatem medialnym: Gazety Zamojskiej, TVK Zamość "Video-Kadr" i Katolickiego Radia Zamość.

Przedsięwzięcie "Miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie" ma formę konkursu składającego się z 3 etapów, przy czym dwa pierwsze to testy wiedzy, a trzeci będzie polegał na przygotowaniu przez uczniów prezentacji multimedialnej tematycznie poświęconej miejscom martyrologii na Zamojszczyźnie lub losom osób z nią związanych.

Projekt zostanie zrealizowane w okresie 5 marca - 16 kwietnia: I etap (szkolny) - odbędzie się 5 marca o godz. 10, II etap (powiatowy) - odbędzie się 18 marca o godz. 10, III etap (regionalny) - potrwa do 10 kwietnia. Wielki finał odbędzie się 16 kwietnia o godz. 10.

Regulamin projektu "Miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie" jest zamieszczony na stronie internetowej biblioteki www.bipe.pl w zakładce "konkursy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Chełmianin N, 2013-02-21 10:04:38

    Masz rację szanowny Panie i to jest mądre Waści zdanie. Jego uwielbiają Zamościanie i postawili mu pomnik Panie. Prawdy historycznej nie znają, i swego krwiopijcę wywyższają. Batory od Hetmana się uwolnił zamiary jego przejrzał i wygonił.
  • Eterno Vagabundo, 2013-02-20 21:43:26

    Wymazać z historii Trzeba Zamojskiego, Bo on nie wart tego, By wspominać jego.