PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz zapłaci za angielski

  • PAP    26 września 2013 - 13:55
Bydgoszcz zapłaci za angielski

Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla przedszkoli dwa razy w tygodniu sfinansują władze Bydgoszczy.
Z danych bydgoskiego magistratu wynika, że w podległych mu placówkach pracuje obecnie zaledwie kilku nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje do nauczania angielskiego. Pozostałych dyrektorzy przedszkoli mogą zatrudnić z zewnątrz, co - zdaniem urzędników - nie powinno być problemem przy obecnej sytuacji na rynku pracy.

Jednocześnie prezydent zobowiązał dyrektorów, by w kolejnych latach tak planowali dokształcanie swoich nauczycieli, by ci zdobywali kwalifikacje przydatne przy organizowaniu dla dzieci atrakcyjnych zajęć. Miasto co roku przeznacza na ten cel ok. 1 proc. funduszu płac, co w zeszłym roku dało kwotę ok. 2 mln zł, które można wydać na sfinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli np. kursów kwalifikacyjnych, studiów podyplomowych, studiów I lub II stopnia.

"Dyrektor przedszkola, tak jak dyrektor każdej innej placówki oświatowej, może też wynająć podmiotowi zewnętrznemu, salę na prowadzenie działalności edukacyjnej. W tym przypadku działalność ta powinna być jednak prowadzona po zakończeniu przez dzieci zajęć wychowania przedszkolnego w przedszkolu" - poinformowała Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Dodatkowe pieniądze, jakie otrzymała z budżetu państwa Bydgoszcz na "cele przedszkolne" zostały także wykorzystane na zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach (od września tylko w przedszkolach publicznych powstało ich 200), uzupełnienie zmniejszonych wpływów z opłat rodziców (obniżka do złotówki za każdą ponadprogramową godzinę), doposażenie przedszkoli w sprzęt i pomoce dydaktyczne, a także ulgi w opłatach za przedszkola dla rodzin wielodzietnych, których wprowadzenie magistrat planuje jeszcze w tym roku.

Jeśli placówki zechcą prowadzić także inne zajęcia dodatkowe, to muszą to robić własnymi siłami, lub wynajmować pomieszczenia zewnętrznym firmom po normalnych zajęciach.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 września rodzice płacą nie więcej niż 1 zł za każdą dodatkową godzinę zajęć w przedszkolu ponad pięć bezpłatnych. By zrekompensować tę zmianę samorządom rząd przekaże w tym roku ponad 500 mln dotacji, w tym ponad 330 mln na uatrakcyjnienie zajęć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.