PARTNER PORTALU
 • BGK

Byłe szefowe MEN: reforma Zalewskiej zdewastuje polską oświatę

 • aw/PAP    2 listopada 2016 - 15:58
Byłe szefowe MEN: reforma Zalewskiej zdewastuje polską oświatę
Była minister edukacji i posłanka PO Krystyna Szumila (fot. mat. pras.)

Szykowana reforma edukacji, w tym likwidacja gimnazjów, zdewastuje polską oświatę; sposób wprowadzania reformy jest skandaliczny - twierdzą byłe szefowe MEN: Joanna Kluzik-Rostkowska i Krystyna Szumilas (PO).
W środę (2 listopada) po południu sejmowa komisji edukacji, nauki i młodzieży zaopiniuje wniosek PO o odwołanie Zalewskiej. Jednym z głównych powodów jego złożenia są przygotowywane przez resort edukacji zmiany w systemie oświaty - likwidacja gimnazjów oraz powrót do modelu 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniej szkoły średniej. Debata plenarna nad wnioskiem PO ma się odbyć w Sejmie w tym tygodniu.

Czytaj też: Reforma edukacji - minister usuwa się w cień, konsultacje zakończone, jest harmonogram

"Propozycje, z którymi wychodzi minister Zalewska, zdewastują polską edukację. Są nieroztropne, jeżeli chodzi o sam pomysł likwidacji gimnazjów i takiego sentymentalnego powrotu do przeszłości, czyli do formuły 8 plus 4" - podkreślała Kluzik-Rostkowska na środowej konferencji prasowej.

Według niej, sposób wprowadzania reformy jest skandaliczny. "To jest bezmyślność - to znaczy pani minister nie wystarcza zdrowego rozsądku (...), ma problem z taki myśleniem przyczynowo-skutkowym. Gdyby przemyślała swoje decyzje, to absolutnie nie powinna w tak szalonym tempie na tę reformę się decydować" - oceniła b. minister edukacji.

Krystyna Szumilas uważa, że za pomysły resortu edukacji zapłacą przede wszystkim uczniowie. "Klasa 6 i 7 jest tutaj w największym stopniu narażona na straty z tytułu tej reformy, ponieważ będą się od września uczyć w nieprzygotowanych szkołach, w których nie ma pracowni fizycznych, chemicznych, sal gimnastycznych, boisk szkolnych" - mówiła b. minister edukacji. Problem ten jest - jak podkreślała - przede wszystkim w małych szkołach znajdujących się na terenach wiejskich.

Posłanka PO zwracała ponadto uwagę na ryzyko łączenia w jednym budynku dzieci kilkuletnich i nastolatków. "W 60-70 proc. szkół podstawowych znajdują się oddziały przedszkolne i przedszkola. (...) Kiedy obniżaliśmy wiek szkolny, PiS alarmowało, że nie mogą się sześciolatki uczyć z dwunastolatkami. Dzisiaj pani minister, która wcześniej pisała w tej sprawie interpelacje, skazuje dzieci przedszkolne na wspólną naukę w budynku z trzynasto-, czternasto- i piętnastolatkami" - mówiła Szumilas.

B. szefowa MEN krytykowała też obecną minister za brak nowych podstaw programowych i podręczników dla nowego systemu oświaty. "To wszystko robione jest na kolanie, eksperci są z łapanki. Jak widać - nie ma tutaj przekonanych osób do tego, żeby tę podstawę pisać" - oceniła Szumilas.

Zdaniem Kluzik-Rostkowskiej, kolejnym problemem planowanych zmian jest brak miejsca w obecnych gmachach szkół podstawowych dla planowanych dwóch dodatkowych klas. "Szkoły, które dzisiaj i tak pękają w szwach, nie pomieszczą siódmych i ósmych klas - te klasy i tak będą musiały gdzieś wywędrować na zewnątrz. (...) Dyrektorzy już dziś pytają: co ja mam z tym zrobić? Czy mam zostawić klasy A i B, a klasy C i D przenieść do innej szkoły?" - mówiła b. szefowa MEN.

Odnosząc się do wniosku PO o odwołanie minister Zalewskiej, Kluzik-Roskowska i Szumilas mówiły, iż liczą, że "otrzeźwi" on rządzących. "Bardzo liczymy na to, że to będzie moment +otrzeźwienia+, a jeżeli nie, to odpowiedzialność polityczna, ze wszystkimi konsekwencjami będzie odpowiedzialnością PiS. Naszym obowiązkiem jest alarmować" - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Liberum!!!, 2016-11-03 16:35:23

  To właśnie byłe szefowe MEN ze złodziejskiej partii POpaprańców zdewastowały polską oświatę!!! Prawie zlikwidowały lekcje historii licząc na to, ze społeczeństwo nie będzie pamiętało ich barbarzyńskich rządów!!! Ale Polacy pamiętają!!! POpaprańcom potrzebne było tępe społeczeństwo, które nie potraf...iłoby odpowiednio zareagować na rozkradanie Polski i wypędzanie milionów Polaków z ich Ojczyzny!!!!  rozwiń
 • puszatek, 2016-11-03 15:44:10

  Do daniel: Szczególnie gimnazjaliści mają bardzo wysokie o sobie mniemanie, niestety to już taka wasza przypadłość.
 • puszatek, 2016-11-03 15:41:17

  No, jak tak mówią Rostkowska czy Hall, to znaczy, że idziemy w dobrym kierunku.