PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytomskie technikum będzie przeniesione

  • PAP    4 stycznia 2012 - 17:30
Bytomskie technikum będzie przeniesione

Bytomscy radni przegłosowali w środę uchwałę intencyjną o "przeniesieniu kierunków kształcenia" z Technikum nr 4 do innych szkół na terenie miasta. Decyzji nie zmieniły protesty uczniów, którzy od poniedziałku okupowali szkołę.
W sesji wzięło udział kilkudziesięciu uczniów, rodziców i nauczycieli. Po pięciu godzinach burzliwej dyskusji, 14 radnych (zabierz głos/oceń prezydenta) poparło zamiar "przeniesienia kierunków kształcenia" z Technikum nr 4 do innych szkół w mieście, a dziewięciu było przeciw.

Przegłosowanie uchwały o zamiarze przeniesienia kierunków kształcenia z Technikum nr 4 do dwóch innych szkół zawodowych w mieście, czyli obecnego Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych, oznacza, że 439 uczniów będzie od września uczyć się w innej szkole.

Środowe głosowanie nie przesądziło jeszcze sprawy. Ostateczna decyzja zapadnie za kilka tygodni. W tym czasie opinię powinien przedstawić kurator oświaty.

Czytaj też: Uczniowie przeciw decyzji miasta

Uczniowie nie wiedzą jeszcze czy będą kontynuować protest. - Zdecydujemy w najbliższych godzinach. Musimy się w szkole naradzić, bo decyzja radnych oznacza tak naprawdę likwidację naszej szkoły - powiedział jeden z uczniów klasy czwartej technikum, który od poniedziałku uczestniczy w proteście.

Protest uczniów rozpoczął się w poniedziałek. Ok. 100 osób nie opuszczało szkoły nawet w nocy. Wspierali ich rodzice oraz nauczyciele, którzy uważają, że decyzja miasta jest krzywdząca, ponieważ szkoła bardzo dobrze się rozwija, dysponuje nowoczesnym sprzętem, interesującymi kierunkami kształcenia (w profilach: technik awionik, fototechnik, technik cyfrowych procesów graficznych, technik obsługi portów i terminali) a we wrześniu przyjęto do klas pierwszych więcej uczniów niż planowano.

Lokalne władze zapowiadają, że po przeniesieniu uczniów do nowego budynku, wszystkie kierunki kształcenia zostaną zachowane, a wraz z uczniami przejdą nauczyciele. Przewieziony ma zostać również sprzęt tak, by nie było przeszkód w kontynuacji nauki.

Plan łączenia gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Urząd Miasta w Bytomiu przedstawił na przełomie listopada i grudnia. Projekt ma być odpowiedzią na sytuację demograficzną oraz rosnące koszty utrzymania budynków. Jak wynika z miejskich obliczeń - obecnie w bytomskich szkołach uczy się 41 tys. uczniów, przez ostatnich dziesięć lat ubyło ich 10 tys.

Jeśli plany miasta zostaną zaakceptowane przez radnych, w ramach reorganizacji sieci szkół w Bytomiu siedem szkół (w tym trzy gimnazja) zostanie włączonych do innych placówek szkolnych, co oznacza dla uczniów przenosiny. Szkolny adres miałoby zmienić 941 uczniów z 35 klas. Samorząd szacuje, że na połączeniach zaoszczędzi ok. 2 mln zł. Ta kwota dotyczy tylko bieżącego utrzymania budynków bez remontów, modernizacji i pensji nauczycielskich.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jóm, 2012-01-06 15:33:35

    trudno to wszystko znieść. głosy młodzieży powinny być zawsze wysłuchane, ale jak to zrobić?