PARTNER PORTALU
 • BGK

CBA kontroluje "radosne szkoły"

 • PAP    24 września 2012 - 18:32
CBA kontroluje "radosne szkoły"

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w poniedziałek rozpoczęli kontrolę w Ministerstwie Edukacji Narodowej, dotyczy ona realizacji programu "Radosna szkoła" - poinformowało Biuro. Według MEN program ten od początku jest monitorowany przez CBA.
ZAKTUALIZOWANA: Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński powiedział, że w MEN sprawdzane są "podejmowane i realizowane decyzje dotyczące wsparcia finansowego rządowego programu Radosna szkoła". Kontrola dotyczy lat 2009-2012.

Czytaj też: Można jeszcze składać wnioski do radosnej szkoły

"Chodzi o realizację drugiej i trzeciej edycji tego programu dotyczącego zapewnienia warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I-III szkół podstawowych" - zaznaczył rzecznik Biura.

Proszone o komentarz MEN przypomniało, że rządowy program "Radosna szkoła", ze względu na charakter i skalę przedsięwzięcia, podlega od samego początku ochronie służb odpowiedzialnych za walkę z korupcją, w szczególności Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

"Dzięki temu można mieć pewność, że pieniądze z budżetu państwa są wydawane zgodnie z przeznaczeniem" - napisano w komunikacie biura prasowego MEN.

"W związku z ochroną jaką zapewniono programowi Radosna szkoła, Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kolejną kontrolę prowadzenia programów rządowych" - zaznaczono.

Według MEN kontrola dotyczyć będzie głównie umów zawartych pomiędzy wojewodami a samorządami prowadzącymi szkoły oraz usług kontrolowania jakości placów zabaw powstałych w programie.

Czytaj też: Jakość placu zabaw to sprawdzian dla władz

Rządowy program "Radosna szkoła" przewidziany jest na lata 2009-2014. Jego celem jest zapewnienie najmłodszym uczniom warunków do aktywności ruchowej w szkołach. Koszt całego programu to prawie 2,5 mld zł, z czego ponad 1,2 mld zł pochodzi z budżetu państwa, a ponad 1,1 mld zł z budżetów gmin.

Kontrola - jak podało CBA - ma zakończyć się pod koniec grudnia tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2012-09-26 00:01:45

  Nam takich, w przeszłości, Szkół nie zakładali I na zacnych ludzi Żeśmy wyrastali.
 • podpisałem, 2012-09-24 22:26:35

  Komu te wszystkie radosne programy są potrzebne?! Wklejam za edunews.pl/system-edukacji/szkoly/2008-oswiatowa-schizofrenia - zamiast uczciwie opłacać nauczycielki, wprowadza się mody: modę na pieniądze na/za różne projekty: Uczeń zdolny, Uczeń o specjalnych potrzebach, Wdrażanie podstawy, Awans zawo...dowy, Ewaluacja. A po zmianie (mody) wywala się „przestarzałe” materiały (...) Akcje rozpoczynają „kongresy” z noclegami w najdroższych hotelach z gwiazdami oświatowego nieba. Produkuje się kosztowne nikomu nie potrzebne gadżety (...) itd. itp.  rozwiń
 • Skarbowy, 2012-09-24 17:54:38

  A ja bym skontrolował jeszcze program Szkoła Marzeń - na co poszły miliony ? co kto zrobił i co po tym zostało ?