CBA szuka przekrętów w radosnej szkole

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 10-03-2010
  • drukuj
Centralne Biuro Antykorupcyjne wzięło pod lupę program „Radosna szkoła”. Placówki, które korzystały z pieniędzy projektu, musiały się wytłumaczyć z ich wydawania.
CBA szuka przekrętów w radosnej szkole

W specjalnych ankietach, które samorządy przesłały do kuratoriów, należało podać, kto do szkół dostarczył zabawki i pomoce edukacyjne, jaka była liczba ofert i nazwy wszystkich oferentów. Jacek Wojtas, podkarpacki kurator oświaty, wyjaśnił „Gazecie Wyborczej”, że został poproszony o zebranie tych danych przez MSWiA. Wiąże się to z ochroną antykorupcyjną. Wydatki skontroluje CBA.

Andrzej Ożóg, burmistrz Sokołowa Małopolskiego, który na Podkarpaciu z „Radosnej szkoły” wziął najwięcej pieniędzy (96 tys. zł), uważa, że raczej trudno szukać korupcji, jeśli w grę wchodzi 12 tys. zł, bo mniej więcej tyle dostały szkoły z programu. Gdyby dyrektor zdefraudował te pieniądze, to nauczyciele i rodzice od razu by go rozszarpali. Kontrola burmistrza nie dziwi, bo jest ich tak dużo, że dla gmin to normalność i już im spowszedniały.

Rzecznik prasowy CBA wyjaśnił mętnie „Gazecie Wyborczej”, że biuro działa w ramach tarczy antykorupcyjnej, a „Radosna szkoła” to nie tylko zakup klocków i piłek, lecz także miliardowe w skali kraju inwestycje w place zabaw i w sale edukacyjne.

Trochę chyba jego biuro w sprawie się nie orientuje. Rząd na projekt przeznaczy w ciągu pięciu lat niemal 1,3 mld zł, a samorządy – 1,1 mld zł. „Radosna szkoła” to program, który w podstawówkach ma stworzyć warunki do aktywności ruchowej najmłodszych uczniów. Od 2012 r. do pierwszej klasy przyjdą sześciolatki. Będą się tam uczyć przez zabawę, jak w przedszkolu. Pierwsza edycja programu została zamknięta, samorządy złożyły wnioski na kolejną.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE


Oj, nie wygląda to na radosne.
To jest tym razem bardzo żałosne.
Ten cały program i te nakłady,
To jedna kupa piekielnej zwady,

Jako, że większość tych eci-peci,
Przez ręce ..... w bagno poleci.
A szkołom trafi się znów ta scheda:
.../> Nędza, ubóstwo, mizeria, bieda.

Z takiej to szkoły znów wyjdą gbury,
Bez czci, honoru i krzty kultury.
Zresztą to widać z fotki widoku,
Ile w tym dziecku będzie uroku.rozwiń

Terrestre Peregrino, 2010-03-11 23:44:43 odpowiedz

nowy szef - zaufany Tuska i Pitery - to i CBA zaczyna głupieć! teraz będą ścigać za psie kupy; naturalnie nie będą się interesować "sztucznie" wywołanymi "politycznymi" "pseudo-aferami! Brawo Polaczki, już teraz można kraść na maxa, CBA się nie ruszy!... rozwiń

kiki, 2010-03-11 08:17:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU