CBA szuka przekrętów w radosnej szkole

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 10-03-2010
  • drukuj
Centralne Biuro Antykorupcyjne wzięło pod lupę program „Radosna szkoła”. Placówki, które korzystały z pieniędzy projektu, musiały się wytłumaczyć z ich wydawania.
CBA szuka przekrętów w radosnej szkole

W specjalnych ankietach, które samorządy przesłały do kuratoriów, należało podać, kto do szkół dostarczył zabawki i pomoce edukacyjne, jaka była liczba ofert i nazwy wszystkich oferentów. Jacek Wojtas, podkarpacki kurator oświaty, wyjaśnił „Gazecie Wyborczej”, że został poproszony o zebranie tych danych przez MSWiA. Wiąże się to z ochroną antykorupcyjną. Wydatki skontroluje CBA.

Andrzej Ożóg, burmistrz Sokołowa Małopolskiego, który na Podkarpaciu z „Radosnej szkoły” wziął najwięcej pieniędzy (96 tys. zł), uważa, że raczej trudno szukać korupcji, jeśli w grę wchodzi 12 tys. zł, bo mniej więcej tyle dostały szkoły z programu. Gdyby dyrektor zdefraudował te pieniądze, to nauczyciele i rodzice od razu by go rozszarpali. Kontrola burmistrza nie dziwi, bo jest ich tak dużo, że dla gmin to normalność i już im spowszedniały.

Rzecznik prasowy CBA wyjaśnił mętnie „Gazecie Wyborczej”, że biuro działa w ramach tarczy antykorupcyjnej, a „Radosna szkoła” to nie tylko zakup klocków i piłek, lecz także miliardowe w skali kraju inwestycje w place zabaw i w sale edukacyjne.

Trochę chyba jego biuro w sprawie się nie orientuje. Rząd na projekt przeznaczy w ciągu pięciu lat niemal 1,3 mld zł, a samorządy – 1,1 mld zł. „Radosna szkoła” to program, który w podstawówkach ma stworzyć warunki do aktywności ruchowej najmłodszych uczniów. Od 2012 r. do pierwszej klasy przyjdą sześciolatki. Będą się tam uczyć przez zabawę, jak w przedszkolu. Pierwsza edycja programu została zamknięta, samorządy złożyły wnioski na kolejną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oj, nie wygląda to na radosne. To jest tym razem bardzo żałosne. Ten cały program i te nakłady, To jedna kupa piekielnej zwady, Jako, że większość tych eci-peci, Przez ręce ..... w bagno poleci. A szkołom trafi się znów ta scheda: Nędza, ubóstwo, mizeria, bieda. Z takiej to s...zkoły znów wyjdą gbury, Bez czci, honoru i krzty kultury. Zresztą to widać z fotki widoku, Ile w tym dziecku będzie uroku. rozwiń

Terrestre Peregrino, 2010-03-11 23:44:43 odpowiedz

nowy szef - zaufany Tuska i Pitery - to i CBA zaczyna głupieć! teraz będą ścigać za psie kupy; naturalnie nie będą się interesować "sztucznie" wywołanymi "politycznymi" "pseudo-aferami! Brawo Polaczki, już teraz można kraść na maxa, CBA się nie ruszy!... rozwiń

kiki, 2010-03-11 08:17:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE