PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA szuka przekrętów w radosnej szkole

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    10 marca 2010 - 07:09
CBA szuka przekrętów w radosnej szkole

Centralne Biuro Antykorupcyjne wzięło pod lupę program „Radosna szkoła”. Placówki, które korzystały z pieniędzy projektu, musiały się wytłumaczyć z ich wydawania.
W specjalnych ankietach, które samorządy przesłały do kuratoriów, należało podać, kto do szkół dostarczył zabawki i pomoce edukacyjne, jaka była liczba ofert i nazwy wszystkich oferentów. Jacek Wojtas, podkarpacki kurator oświaty, wyjaśnił „Gazecie Wyborczej”, że został poproszony o zebranie tych danych przez MSWiA. Wiąże się to z ochroną antykorupcyjną. Wydatki skontroluje CBA.

Andrzej Ożóg, burmistrz Sokołowa Małopolskiego, który na Podkarpaciu z „Radosnej szkoły” wziął najwięcej pieniędzy (96 tys. zł), uważa, że raczej trudno szukać korupcji, jeśli w grę wchodzi 12 tys. zł, bo mniej więcej tyle dostały szkoły z programu. Gdyby dyrektor zdefraudował te pieniądze, to nauczyciele i rodzice od razu by go rozszarpali. Kontrola burmistrza nie dziwi, bo jest ich tak dużo, że dla gmin to normalność i już im spowszedniały.

Rzecznik prasowy CBA wyjaśnił mętnie „Gazecie Wyborczej”, że biuro działa w ramach tarczy antykorupcyjnej, a „Radosna szkoła” to nie tylko zakup klocków i piłek, lecz także miliardowe w skali kraju inwestycje w place zabaw i w sale edukacyjne.

Trochę chyba jego biuro w sprawie się nie orientuje. Rząd na projekt przeznaczy w ciągu pięciu lat niemal 1,3 mld zł, a samorządy – 1,1 mld zł. „Radosna szkoła” to program, który w podstawówkach ma stworzyć warunki do aktywności ruchowej najmłodszych uczniów. Od 2012 r. do pierwszej klasy przyjdą sześciolatki. Będą się tam uczyć przez zabawę, jak w przedszkolu. Pierwsza edycja programu została zamknięta, samorządy złożyły wnioski na kolejną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Terrestre Peregrino, 2010-03-11 23:44:43

    Oj, nie wygląda to na radosne. To jest tym razem bardzo żałosne. Ten cały program i te nakłady, To jedna kupa piekielnej zwady, Jako, że większość tych eci-peci, Przez ręce ..... w bagno poleci. A szkołom trafi się znów ta scheda: Nędza, ubóstwo, mizeria, bieda. Z takiej to s...zkoły znów wyjdą gbury, Bez czci, honoru i krzty kultury. Zresztą to widać z fotki widoku, Ile w tym dziecku będzie uroku.  rozwiń
  • kiki, 2010-03-11 08:17:08

    nowy szef - zaufany Tuska i Pitery - to i CBA zaczyna głupieć! teraz będą ścigać za psie kupy; naturalnie nie będą się interesować "sztucznie" wywołanymi "politycznymi" "pseudo-aferami! Brawo Polaczki, już teraz można kraść na maxa, CBA się nie ruszy!...  rozwiń