PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Edukacyjno-Technologiczne coraz bliżej

  • PAP    4 marca 2011 - 13:28
Centrum Edukacyjno-Technologiczne coraz bliżej

Symboliczna wiecha zawisła w piątek na dachu Centrum Edukacyjno-Technologicznego we Wrocławiu. Zakończenie najnowszej inwestycji Politechniki Wrocławskiej jest planowane na drugą połowę 2012 r.
W centrum będzie się kształciło ok. 300 studentów z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, którzy wspólnie z doktorantami i pracownikami wydziału będą prowadzili badania m.in. nad nanoelektroniką i mikroelektroniką.

Sprawdź notowania prezydenta Wrocławia

"Centrum jest przedsięwzięciem unikatowym. O jego wyjątkowości świadczy m.in. fakt, że w styczniu umowę o współpracy z naszą uczelnią, w zakresie kształcenia swoich studentów w Centrum podpisał Uniwersytet Cambridge" - powiedział Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Sercem nowo powstającego budynku będzie tzw. clean room czyli pomieszczenie o kontrolowanej czystości, temperaturze i wilgotności. W laboratorium będzie można prowadzić badania nad skomplikowanymi procesami technologicznymi i projektowymi. Clean room ma także wpływ na jakość wytwarzanych elementów mikro- i nanoelektronicznych, które montowane są w komputerach, oraz na powtarzalność procesów technologicznych.

Centrum jest jednym z dwóch obiektów, które utworzą Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno-Technologiczne tzw. Technopolis. W drugim obiekcie znajdzie się Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych, kamień węgielny pod jego budowę wmurowano 15 listopada.

W obu budynkach, które zostaną także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajdą się nowoczesne sale wykładowe i seminaryjne oraz zespoły laboratoriów wyposażone w najnowszą aparaturę specjalistyczną m.in. z zakresu informatyki, teleinformatyki, automatyki, robotyki i telekomunikacji.

Laboratoria w budynkach będą również wyposażone w komputerową sieć szkieletową, która pozwala m.in. na kształcenie zdalne. Zapewni także dostęp do wrocławskiej akademickiej sieci komputerowej, centrum sieciowo-superkomputerowego, zasobów biblioteki głównej Politechniki Wrocławskiej, Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej oraz zasobów naukowych w kraju i za granicą.

Koszt całej inwestycji to prawie 80 mln zł. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.