PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Energetyki Odnawialnej za 15 mln zł

  • GK/lubuskie.pl    5 lipca 2011 - 11:33
Centrum Energetyki Odnawialnej za 15 mln zł

Otwarto Centrum Energetyki Odnawialnej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie.
Projekt współfinansowany z lubuskiego regionalnego programu operacyjnego polegał na budowie i wyposażeniu energooszczędnego budynku laboratorium energetyki odnawialnej.

Inwestycja ma służyć nie tylko naukowcom, w celu opracowywania nowych technologii energetycznych, ale ma być także wsparciem dla firm związanych z tą branżą.

Wyposażenie obiektu umożliwi prowadzenie wielu badań z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej z różnych źródeł.

Na wyposażeniu centrum są najnowszej generacji urządzenia technologii cieplnej, takiej jak: pompy, kolektory ciepła, piec na biomasę oraz źródła odnawialnej energii elektrycznej: generatory wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne połączone z układami wodorowych ogniw paliwowych.

Wyposażenie obiektu uzupełnia mikroturbina gazowa wytwarzająca jednocześnie energię elektryczną, ciepło i chłód.

Oprzyrządowanie laboratorium pozwoli na równoległą pracę różnych źródeł energii odnawialnej i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych województwa lubuskiego.

Multiźródłowy system będzie systemem otwartym, co umożliwi również dołączanie poszczególnych urządzeń w celu ich badania.

Dostęp do takiej wiedzy pozwoli MŚP zajmującym się OZE na zwiększenie atrakcyjności oferowanych produktów. Wartość inwestycji: 15 mln zł, dofinansowanie z LRPO to ponad 12,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.