PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu z 34 mln zł na rozbudowę

  • jm/PAP    16 kwietnia 2017 - 10:13
Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu z 34 mln zł na rozbudowę
W swarzędzkim Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP), w budynkach przeznaczonych dla 650 uczniów, obecnie kształci się w systemie dziennym 1075 osób. (fot. Powiat Swarzędzki)

34 mln zł wyniosą koszty rozbudowy i wyposażenia Centrum Kształcenia Praktycznego w podpoznańskim Swarzędzu.
• Powiat poznański ogłosił przetarg na realizację zadania.

• Zakończenie rozbudowy planowane jest przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019.

• - Dzięki pozyskaniu blisko 20 mln zł z funduszy unijnych, placówka zyska europejski poziom kształcenia i wyposażenia - podkreśla wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

W swarzędzkim Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP), w budynkach przeznaczonych dla 650 uczniów, obecnie kształci się w systemie dziennym 1075 osób.

- CKP cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży i pracodawców, którzy wysyłają tutaj pracowników w celu podniesienia kwalifikacji. Już od dłuższego czasu odczuwamy braki lokalowe przez co z naszej oferty nie mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Zbudowanie nowych obiektów i ich wyposażenie to nie wszystko. Jednocześnie w marcu podpisane zostały dwie umowy o dofinansowanie projektów, które pozwolą na podniesienie kompetencji zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych - zaznaczył Łubiński.

Planowana inwestycja zakłada dobudowanie do istniejącego budynku kolejnego, dwu i trzykondygnacyjnego, w którym miałoby się znaleźć 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu, a także przystosowana dla osób niepełnosprawnych część hotelowo-gastronomiczna, służąca przede wszystkim uczniom kształcącym się na kierunku gastronomiczno-hotelarskim.

W nowych pracowniach uczniowie kształcić się będą m.in.w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, operator obrabiarek skrawających, a także tapicer, stolarz, technik mechanik, technik hotelarstwa, czy technik żywienia i usług gastronomicznych.

- Na wyposażenia czterech pracowni tj.: pracowni eksploatacji urządzeń i systemów mechatronicznych, pracowni technicznej krajalnia metali, pracowni obsługi urządzeń sterowanych numerycznie CNC oraz pracowni informatycznej programowania CAD/CAM/CNC, powiat poznański otrzymał dofinansowanie w ramach innego projektu, w ramach którego w nowe pomoce dydaktyczne do praktycznej nauki zawodu wyposażone zostaną także pozostałe powiatowe placówki kształcenia zawodowego. Wysokość tego dofinansowania wynosi łącznie prawie 4,5 mln zł- podkreślono w komunikacie.

Przy CKP powstanie także zupełnie nowy, parterowy budynek, gdzie stworzona zostanie pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. W pracowni ma powstać kanał do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów: płyta do kontroli zbieżności, rolki hamulcowe, urządzenie do badania amortyzatorów, szarpaki.

Łączna powierzchnia użytkowa nowych budynków wyniesie ponad 3,7 tys. m kw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.